Krejčíř si trest vyslechne 28. října, soudce vynesení verdiktu podruhé odložil

Radovan Krejčíř i nadále zůstává bez trestu, dozví se ho 28. října. O odklad tentokrát požádal státní zástupce. Jihoafrický soud přitom uprchlého Čecha uznal vinným z únosu, pokusu o vraždu a přechovávání drog už v srpnu. Původně si verdikt měl Krejčíř vyslechnout už před měsícem, tehdy ale soudce jeho vynesení odročil kvůli nepřítomnosti Krejčířovy obhájkyně Annelene van den Heeverové, která se zotavovala po úrazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u soudu (foto z prosince 2013)

Radovan Krejčíř u soudu (foto z prosince 2013) | Zdroj: ČTK

Radovan Krejčíř se na veřejnosti objevil poprvé po zmařeném pokusu o útěk. U soudu ho proto hlídalo 22 policistů s poloautomatickými zbraněmi, další tajní detektivové seděli za lavicí obžalovaných. Všichni sledovali každý Krejčířův pohyb.

V souvislosti s mimořádnými bezpečnostními opatřeními si ani novináři nemohli v soudní místnosti připojit své laptopy a telefony do sítě. Podle reportérky Mandy Wienerové z Eyewitnessnews byl Krejčíř bledý a vypadal unaveně.

Pro Krejčíře je srpnový výrok soudu v případě únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného pro českého podnikatele, prvním odsouzením v Jihoafrické republice.

Nejspíš ale nebude posledním. Ještě než se na konci října dozví výši trestu, usedne na lavici obžalovaných v dalším procesu. Je totiž obžalován z pokusu o vraždu, mimo jiné i detektiva Paula O'Sullivana. Celkem je podle jihoafrické policie Krejčíř zapleten do dvaceti vražd.

Útěk za stovky milionů

O Krejčíře se jihoafrická média enormně zajímají, v poslední době informovala zejména o jeho zmařeném pokusu o útěk z vězení. Podle novinářů prý Čech na organizaci útěku shromáždil 246 milionů randů (v přepočtu přes 434 milionů korun) a pomáhat mu mělo několik strážných.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku.

V Jižní Africe, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Kauza Radovan Krejčíř | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme