Krejčíř stáhl žádost o azyl v JAR. Ať co nejrychleji sedne do letadla směr Praha, přejí si tam

Radovan Krejčíř by mohl být vydán do České republiky a mohlo by tak dojít k obnově jeho procesů, při kterých byl odsouzený k mnohaletému vězení. Uprchlý Čech totiž stáhl žádost o azyl v Jihoafrické republice, kde žije od roku 2007 a kde si nyní také odpykává 35letý trest odnětí svobody, mimo jiné za únos a pokus o vraždu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. 2. 12. 2013 | Foto: Robert Mikoláš

Radovan Krejčíř se původně odvolal proti zamítnutí žádosti o azyl, teď ale toto odvolání vzal zpět, což by mohlo vést i k opakování všech jeho procesů v České republice a v takovém případě by byla zastavena třeba i exekuce jeho černošické vily, která teď míří do dražby.

Krejčíř, jehož jihoafrický soudce označil dokonce za bosse tamního podsvětí, dál čelí několika závažným obviněním v JAR i v Česku.

V úterý by například mělo pokračovat další líčení v případu, kdy žalobce viní Krejčíře a další čtyři osoby z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.

Jihoafrická policie vydala zatykač i na Krejčířova syna Denise zdržujícího se v České republice, který podle ní měl být do tohoto případu také zapleten, tento zatykač ale zatím není mezinárodní.

Letadlo směr Praha

Česká republika nemá s JAR dohodu o vydávání odsouzených osob. Teoreticky by si tak měl odsedět zatím jediný trest, tedy 35 let, a až poté by mohl být vydán zpět do České republiky. Jak ale v Johannesburgu řekli představitelé jihoafrické policie a poté i sám prokurátor, byli by nejradši, kdyby Krejčíře co nejdříve posadili do letadla směr Praha.

Krejčíř je podle nich nebezpečný, jeho soudy navíc stojí daňové poplatníky miliony a neustále hrozí jeho útěk, při kterém by mohlo dojít k dalším obětem a zastřelen by mohl být i sám Krejčíř.

Teď by tedy mělo pokračovat extradiční řízení. Musí ovšem dojít k jednání na vládní úrovni mezi ministry spravedlnosti JAR a České republiky. Městský soud v Praze má už podle informací ČT na stole žádost jeho právníků, aby Krejčíř nebyl považován za uprchlého.

Nelidské a hrozné podmínky

Vše tedy záleží na Jihoafrické republice, snaze a ochotě obou zemí, ale i na případné dohodě mezi samotným Krejčířem a tamní policií, respektive žalobcem.

Radovan Krejčíř zároveň protahuje další řízení. Podle jihoafrických médií opět nevyplatil dalšího z právníků a ten ho přestal zastupovat, tím prý hraje o čas. Určitě také nechce být v nejpřísněji střežené věznici v JAR, ve které si odpykává 35letý trest.

On sám označil tamní podmínky za hrozné a nelidské. Všechny možnosti týkající se jeho dalšího osudu jsou tak otevřené.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme