Kremace je v Polsku na vzestupu. Církev ji ale stále nedoporučuje

Polští katolíci teď slyší na bohoslužbách zvláštní výzvu. Biskupové chtějí, aby se vyvarovali kremací. Duchovní tvrdí, že to neodpovídá křesťanským tradicím. Kremace má v Polsku sice vzestupný trend, stále je ale výjimečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krematorium (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V celém Polsku dnes funguje pouze 13 krematorií. Zatímco v Česku je zpopelňováno až 80 % nebožtíků, v Polsku je to jenom zlomek.

„Na našem hřbitově představuje kremace každý pátý pohřeb. Během roku máme zhruba 4 000 zpopelnění. Je ale vidět, že rok od roku je jich víc,“ říká mluvčí varšavského hřbitova Kristina Kochman.

„Ale to mluvíme pouze o Varšavě. Máme pobočky i v jiných městech, a tam tvoří kremace maximálně 2% pohřbů, a to už je velký rozdíl,“ dodává zástupce pohřební služby Exitus Silvestr Sieracki.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rostoucí fenomén kremace zkoumal zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška

Mimo velká místa je podle Kristiny Kochman pochování do urny opravdu jen výjimečné. Můžou za to silné tradice, kdy neexistovala jiná možnost než klasický pohřeb. Vůbec první krematorium se v Polsku otevřelo relativně nedávno – v roce 1991.

„Pokud chtěl do té doby někdo kremaci, musel to udělat v zahraničí – nejčastěji na Slovensku nebo v Česku. A urna s popelem se poté převezla do Polska,“ připomíná paní Kochman.

Pohřeb žehem ale není už v Polsku takovou raritou. Krematoria dokonce pořádají pravidelně dny otevřených dveří. Dnes ho má právě varšavské krematorium.

„Přichází celé rodiny – mladí, starší lidé. Zajímá je, v jakých podmínkách se zpopelnění odehrává. Zdá se mi, že mizí negativní vztah Poláků ke kremaci,“ dodává mluvčí varšavského hřbitova.

Krematorium (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Tento trend se ale nelíbí polské katolické církvi. Vyzývá proto věřící, aby raději zůstali u klasického pohřbu.

„Katolická víra připouští kremaci a už v tom slově „připouští“ je lehký odstup. V křesťanství skládáme úctu k tělu mrtvého a ne jeho popelu,“ říká mluvčí episkopátu Jozef Kloch.

Poláci sice berou doporučení církve vážně, ale v dnešní době hrají velkou roli také peníze. Kremace je mnohem levnější, než klasický pohřeb.

„Částečně se lidé rozhodují opravdu podle ceny, ale všímám si, že se kremace stává jakýmsi trendem,“ říká zástupce pohřební služby.

Varšavská radnice proto rozhodla, že ve městě se ještě letos otevře druhé krematorium.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme