Kreml kondoloval ke smrti Kim Čong-ila, Havla opomíjí

Z celého demokratického světa přicházejí kondolence k úmrtí exprezidenta Václava Havla a politici mu symbolickými gesty projevují úctu. V Bruselu stáhli před institucemi Evropské unie vlajky na půl žerdi a drželi minutu ticha, podobně jednali také v Polsku. Němci zase podepisují kondolenční knihy. Oficiální místa ovšem v některých zemích výmluvně mlčí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel

Zemřel Václav Havel | Foto: Filip Jandourek

Slova uznání zaslal generální tajemník OSN Pan Ki-mun a kondolenční dopis přišel i od dalajlámy. Ten vyjádřil hlubokou lítost nad ztrátou přítele, kterého obdivoval, respektoval a kterého bude postrádat.

Řada deníků a politiků se shoduje, že Evropa Havlovou smrtí ztratila morální svědomí. Z nejrůznějších vyjádření vyplývá, že Václav Havel byl celosvětově váženou osobností, která zasvětila život boji za lidská práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu vysvětluje, proč se některé země ke smrti Václava Havla nevyjádřily

V zemích, které byly terčem Havlovy kritiky, se proto žádné oficiální projevy smutku neozývají.

Čínská média zveřejnila jen krátkou zprávu bez jakéhokoliv komentáře nejvyšších míst. Nedorazila ani kondolence z Pekingu.

Havlovi měli Číňané mimo jiné za zlé blízké vztahy s dalajlámou, který odmítá čínskou okupaci Tibetu. Bývalý český prezident také nikdy do Číny nezavítal.

Navštívil ovšem Tchaj-wan, kde o něm média nyní informují jako o hrdinovi protikomunistické revoluce. Čínský režim pak Havel po celý život kritizoval za porušování lidských práv.

Podobná situace je v Bělorusku, kde sice vyjádřila smutek organizace Charta 97, vytvořená podle vzoru československé Charty 77, Minsk se ale k oficiálnímu projevu zřejmě nechystá.

Zdrženlivý postoj zastává také Moskva. Když se dnes objevila zpráva o úmrtí korejského vůdce Kim Čong-ila, prezident Dmitrij Medvěděv kondoloval téměř okamžitě. Oficiální reakce Kremlu na úmrtí Václava Havla se ovšem stále neobjevila.

Novinářům se postoj Kremlu nelíbí

Ještě před smrtí totiž stihl Havel zkritizovat ruské parlamentní volby, vyzval Rusy k vytvoření stínové vlády a k obraně před policejní a justiční šikanou.

Státní Agentura RIA dokonce napsala, že Rusko bylo Havlovým fackovacím panákem. Ruská opozice ovšem vnímá smrt Václava Havla jako velkou ztrátu.

Zpráva navíc zasáhla i mnoho apolitických lidí, umělců a dalších osobností. Píší o ní liberální média a diskutuje se na webu. Řada novinářů proto lhostejnost Kremlu kritizuje.

„Je tedy možné, že se nějakého prohlášení brzy dočkáme. Ale pravděpodobně nepůjde o nic vřelého. Vždyť Václav Havel se letos postaral o to, aby premiér Putin nedostal prestižní německou cenu Quadriga,“ uvažuje Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme