Kreml podporuje nezávislost Abcházie a Jižní Osetie

Rusko je podle prezidenta Dmitrije Medveděva ochotné podpořit nezávislost Abcházie a Jižní Osetie na Gruzii. Šéf Kremlu to prohlásil po moskevské schůzce s lídry obou separatistických oblastí, které se odtrhly od Gruzie po rozpadu Sovětského svazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abcházský voják | Foto: AFP

Z Gruzie předtím přicházely rozporuplné zprávy o stahování ruské armády z obsazených pozic. Z města Gori se ozvalo opět několik výbuchů, obyvatelé západogruzínského Poti tvrdí, že do města přijelo znovu několik ruských vojenských vozidel.

Ve městě Gori nedaleko hranic s Jižní Osetií začali podle všeho ruské jednotky předávat velení gruzínským bezpečnostním silám. Velitel ruského kontingentu ale odmítl sdělit, kdy by vojáci město a přilehlé okolí měli úplně opustit. Údajně mají ještě několik dní likvidovat výbušniny a zbraně.

"Nemůžete vojenským jednotkám jednoduše říct zastavte se, otočte se a vraťte se zpátky. Je tam mnoho vozidel i vojáků. Ti se navíc doteď podílí na humanitární pomoci pro Osetínce, čistí ulice, starají se o raněné, pohřbívají mrtvé, obnovují dodávky vody a elektřiny. Proto si to ještě vyžádá čas," vysvětlil dále pro CNN ruský generál Nikolaj Uvarov.

Rusko ale zřejmě dál v Gruzii operuje. Sto třicet ruských obrněných vozidel se podle gruzínské vlády vydalo do vnitrozemí kavkazské republiky. Armádní kolona prý opustila západogruzínské město Zugdidi a vydala se směrem na Kutaisi, druhé největší město Gruzie. Moskva navzdory tomu trvá na tom, že dodržuje mírovou dohodu, podle které se má její armáda stáhnout z Gruzie na své původní pozice v separatistické Jižní Osetii.

Gruzínský parlament jednomyslně schválil odchod ze Společenství nezávislých států. Za Tbilisi se znovu postavil také Washington, který do Tbilisi poslal první humanitární pomoc. Ministr obrany Spojených států Robert Gates přitom varoval, že rusko-americké vztahy by mohla na mnoho dalších let dopředu poškodit pokračující agrese ruské armády vůči Gruzii. Američané ale neuvažují o vojenské přítomnosti v Gruzii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová referuje přímo z Tbilisi

Ruský prezident Dmitrij Medveděv mezitím v Kremlu prohlásil, že Gruzie může zapomenout na územní celistvost, která byla v podstatě příčinou násilného konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Moskva je podle Medveděva připravena podpořit nezávislost jak Abcházie, tak Jižní Osetie..

Prezidenti Abcházie a Jižní Osetie prohlásili po setkání s Dmitrijem Medvěděvem, že obě separatistické republiky jsou rozhodnuté získat nezávislost a že zahájí jednání za tím účelem už zítra. Do Gruzie už také dorazilo druhé americké letadlo s humanitární pomocí.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Vilém Janouš, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme