Konflikt není ve slepé uličce, reaguje Kreml na vyjádření ukrajinského šéfa armády o vyčerpání

Konflikt na Ukrajině není ve slepé uličce, reagoval na vyjádření náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného Kreml. Informovala o tom agentura AFP. Zalužnyj v článku pro časopis The Economist ve středu uvedl, že se armády obou zemí po více než 20 měsících konfliktu nachází v patové situaci, přičemž Kyjev potřebuje nové schopnosti a technologie, aby válku zvrátil ve svůj prospěch.

Sledovali jsme online Moskva (Aktualizováno: 23:59 3. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci

„Ne, konflikt není ve slepé uličce,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pozemní boje na ukrajinské frontě podle AFP v posledním více než roce zamrzly, a to i navzdory velké protiofenzivě, kterou ukrajinské síly zahájily na začátku letošního června. Ta dosud vedla k jen omezeným územním ziskům.

Ruská armáda naopak v posledních týdnech vešla do protiútoku okolo měst Avdijivka v Doněcké oblasti a Kupjansk v Charkovské oblasti, ovšem také bez výraznějších zisků.

Ofenzivy na obou stranách vedly k velkým ztrátám vojáků i vybavení, podotýká AFP. Ani jedna ze stran své ztráty nezveřejňuje.

Čekání na zázračnou zbraň je nesmysl. Válka je komplexní věc, říká bezpečnostní analytik

Číst článek

„Ne, konflikt není ve slepé uličce,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle něj „neúnavně pokračuje ve své speciální vojenské operaci“, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu z 24. února 2022. Peskov doplnil, že ruské jednotky budou pokračovat, dokud „nedosáhnou všech stanovených cílů“.

Zalužnyj v příspěvku napsal, že „válka nyní přechází do nové fáze: do toho, čemu ve vojenství říkáme ‚poziční‘ válka se statickými a vyčerpávajícími boji, jako tomu bylo v první světové válce“. Pravděpodobně podle něj nedojde k žádnému velkolepému průlomu.

Generál také poznamenal, že ukrajinská armáda podle něj potřebuje získat zejména leteckou podporu. Článek měl podle analytiků západním spojencům Kyjeva, kteří se nyní soustředí na konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, mimo jiné připomenout význam další podpory Ukrajině.

epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme