Vleklý konflikt už podle ruské propagandy není vynucená nezbytnost, ale Putinův mazaný plán

Ruští analytici blízcí Kremlu stále častěji varují, že se Rusové mají připravit na dlouhodobý konflikt. Dřív se dodávalo, že Moskvu do něj vtahují Spojené státy, teď propagandisté tvrdí, že dlouhá válka je vlastně pro Moskvu výhodná, píše analytička amerického politologického institutu Jamestown Foundation Ksenia Kirillovová.

svět ve 20 minutách Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci

Propagandisté navíc začali ujišťovat veřejnost, že je západní dodávky zbraní neznepokojují | Zdroj: fotobanka profimeda

Koncem ledna zveřejnil jeden prokremelský server anonymní článek, podle kterého je vleklá válka na Ukrajině nikoli vynucená nezbytnost, ale „Putinův mazaný plán“, informuje analytička.

Západní analytici prý mají pravdu, že Rusko „má dostatek zdrojů na řadu let, zato zásoby západních armád se povážlivě vyčerpávají a jejich ekonomika bude trpět“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Přechod od ofenzivy k defenzivě Moskvě umožní rozsáhlé změny ve složení armády, zvýšení počtu vojáků i zajištění včasné dodávky zbraní, tvrdí propagandista.

Také experti hlavního ruského propagandistického televizního pořadu „Solovjev živě“ tvrdí, že v dnešní situaci je nejlepší strategií počkat, až Západ odkryje všechny karty a ukáže, jak daleko je ochoten v podpoře Ukrajiny zajít. Podle nich je třeba „vydržet, dokud nezemře poslední Ukrajinec“.

,Ukrajině docházejí vojáci‘

Už od prosince ruská propaganda stále častěji tvrdí, že „Ukrajině docházejí vojáci“ a musí se „spoléhat na žoldáky“, ale i ti mají těžké ztráty.

Přitom ještě loni v létě stejní ruští odborníci před riziky vleklé války varovali. Nejvíc podobných názorů vycházelo na serveru Military Review, který je provázán s ruským ministerstvem obrany.

Ukrajina čelila 106 řízeným ruským střelám a 60 vzdušným útokům, informoval generální štáb

Číst článek

Autoři upozorňovali, že čas nemusí být ruskou výhodou, jestli bude speciální operace trvat příliš dlouho. Varovali, že ruské ztráty porostou a na dlouhý konflikt nemají dost zdrojů.

Propagandisté navíc začali ujišťovat veřejnost, že je západní dodávky zbraní neznepokojují. Je možné, že důvodem není jen potřeba prezentovat porážku jako vítězství.

Moskva musí válku protahovat, aby získala čas k posílení sil a řešení problémů v zemi i armádě. Ruští vojenští analytici otevřeně přiznávají potíže ve zpravodajství, komunikaci a logistice i nedostatek bezpilotních letounů, přesných naváděných dělostřeleckých granátů a velitelů na střední úrovni.

Jejich údaje potvrzují také problémy s výrobou zbraní. Kreml je může zčásti vyřešit nákupem z Íránu, příslibem posílení ekonomiky vojenskou výrobou, zaměstnáním co největšího počtu lidí v obranném sektoru a mobilizací vězňů.

V říjnu se Moskva pokusila nahradit dělníky odvedené na frontu studenty z Přímořského kraje a sibiřského Kuzněcka na Dálném východě. Řada ruských regionů pak oznámila, že tuto iniciativu zvažuje také.

Kromě toho se chystá novela zákona o školství, která má zakotvit povinnost žáků vykonávat kromě studia i společensky prospěšné práce, včetně těch v zemědělství.

Rusko musí vyhrát?

Přestože radikální restrukturalizace Ruska za účelem vedení dlouhé války začala být populárním tématem mainstreamových médií i některých propagandistů, někdy se objeví i názory, které upozorňují na rizika vleklého konfliktu.

V ruské věznici zemřel krymskotatarský aktivista Gafarov. Tamní režim jej obvinil z terorismu

Číst článek

Například jeden z hlavních prokremelských „expertů na Ukrajinu“ Rostislav Iščenko označil stoupence dlouhé války za „sektu“.

Připomněl jim známou pravdu, že „nejlepší válkou je ta, která nikdy nebyla, ale když už začala, čím dřív bude vítězná, tím lépe“. Iščenko také upozornil, že škody, které vleklá válka napáchá, mohou být tak velké, že vítězství zmaří.

Iščenko na konci svého článku ale tvrdí, že „Rusko nemá jinou možnost než válku vyhrát“, a nevědomky tak jde na ruku těm, proti nimž se snažil argumentovat. Vzhledem ke všem těmto faktorům se zdá velmi nejisté, že se Rusko dokáže negativním důsledkům vleklé války vyhnout, uzavírá analytička z Jamestown Foundation.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, který připravily Gita Zbavitelová a Tea Veseláková.

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme