Dobrovolníci ve válce slouží propagandě Kremlu. Mobilizovaní žold nemají, oni až 300 tisíc rublů

V bojích na Ukrajině působí mimo profesionálních ruských vojáků také řada dobrovolníků. Proč se účastní ruské agrese a jsou vůbec pro armádu přínosem, nebo jde jen o figurky na šachovnici kremelské propagandy? Odpovědi hledá nezávislý ruský zpravodajský web Moscow Times.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci na přehlídce na Rudém náměstí

Ruští vojáci na přehlídce na Rudém náměstí | Zdroj: Reuters

Motivací dobrovolníka Alexandera byla podle jeho slov „obrana vlasti“. Když byl o měsíc později těžce raněn v dělostřelecké palbě poblíž východoukrajinské vesnice Makijivka, ještě z nemocničního lůžka řekl, že při incidentu zahynula většina z necelé stovky vojáků jeho jednotky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Všechny oběti střetu byly takzvaní „dobrovolníci“, jak Moskva označuje desítky tisíc mužů, kteří se rozhodli vstoupit do armády, aby se zúčastnili bojových operací na Ukrajině. „Jsme opravdoví patrioti,“ dodává Alexander.

Mnozí z těchto mužů věří kremelské propagandě o tom, že Rusko na Ukrajině bojuje s nacisty, kteří ovládají Kyjev a vedou genocidní kampaň proti rusky mluvícím lidem.

„Naši dědové bojovali proti nacistům ve 2. světové válce a my teď bojujeme proti nacistům na Ukrajině,“ vypráví s přesvědčením 37letý dobrovolník Vladislav Malov. Sám se nedávno vrátil z bojů do svého rodného města Nižněkamsk.

Ukrajinské jednotky odrazily útoky u Bachmutu. ‚Snaží se Rusy vyčerpat,‘ usuzují analytici

Číst článek

Je pravděpodobné, že motivací pro vstup do armády je pro tyto muže především vidina vysokého žoldu a následného povýšení, domnívá se server. Velkou roli hraje také tlak rodiny.

Oficiální údaje o počtu nasazených ruských dobrovolníků sice neexistují, jedná se ale o desítky tisíc mužů, kteří bojují v oblastních praporech vybudovaných místními úřady. Tyto jednotky nesou názvy jako Tigr, Jednotky Kozáků nebo Rezerva bojové armády.

Všechny působí pod záštitou ruského ministerstva obrany a mají velitelské struktury integrované v ozbrojených silách.

Počet obětí

Na bojištích na Ukrajině tito muži bojují po boku běžných vojáků, odvedenců ze zářijové „částečné“ mobilizace Kremlu i žoldáků z Wagnerovy skupiny. Stejně jako nelze ověřit počty dobrovolníků, nelze ověřit ani počty obětí mezi nimi. Podle statistiky britské stanice BBC jich od února zahynulo přes 1 100.

„Dobrovolníci si mohou vydělat v přepočtu víc než 90 tisíc korun měsíčně.“

Jednou z největších dobrovolnických skupin je Rezerva ruské speciální bojové armády (BARS), v Rusku známá pod označením Sněžný leopard. Založena byla v roce 2015, ale úřady ji začaly podporovat až v roce 2021 v době před zahájením ruské invaze na Ukrajinu.

Podobně jako dobrovolníci v Britské teritoriální armádě nebo Rezervní armádě Spojených států dostávají i ruští dobrovolníci plat a účastní se pravidelného vojenského výcviku. Podle informací ze sociální sítě Telegram působí na Ukrajině asi 20 jednotek této organizace, které posilují stále další.

Berlínu navzdory. Polsko chce poslat na Ukrajinu tanky i bez souhlasu Německa, řekl Morawiecki

Číst článek

Dobrovolní vojáci tvrdí, že vstup do jednotek Sněžného leopardu je jedním ze způsobů, jak se zapojit do bojů v případě, že člověk nesplňuje zejména věková kritéria ministerstva obrany.

„Své kolegy znám dlouhodobě,“ říká Alexander. Dodává, že mobilizovaný voják takovou výhodu nemá. Dalším motivačním faktorem pro vstup do bojových jednotek je plat.

Dobrovolníci si mohou vydělat až 300 tisíc rublů, v přepočtu více než 90 tisíc korun měsíčně. Tato částka několikanásobně převyšuje průměrný plat ve venkovských regionech Ruska. Často jsou poskytovány také bonusy za přihlášení do jednotky a zničení nepřátelských tanků a letadel.

Jen málo se ví o sociálním původu ruských dobrovolníků, nicméně mnozí z nich mají vojenské zkušenosti a bojovali na východní Ukrajině v roce 2014, kdy Rusko podporovalo tamní separatistické povstalce. Předpokládá se, že velká část z nich pochází z chudých regionů.

„Na výsledky bojů mají ale minimální vliv.“

Vše ale není tak růžové, protože mnozí z nich popisují problémy při vyplácení odměn, někteří ani nevěděli, s kým smlouvu o vojenské službě uzavřeli. „Podepsali jsme nějaké papíry, ale nebylo to s ministerstvem obrany,“ říká k tomu Alexander.

A jak jsou úspěšní? Někteří analytici si myslí, že na výsledky bojů mají minimální vliv a jsou užitečnější pro propagandu Kremlu. Nezávislý vojenský analytik Pavel Luzin zastává názor, že jednotky, jako jsou Sněžní leopardi byly dokonce mytologizovány pro vytvoření iluze existence lidové podpory války na Ukrajině.

„Dobrovolníci jsou ale pouhou součástí propagandistické kampaně,“ cituje závěrem Luzinova slova nezávislý ruský web Moscow Times.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, připravila Tea Veseláková a Jakub Rerich.

Tea Veseláková, Jakub Rerich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme