Křeslo kancléře požadují Merkelová i Schröder

Německé předčasné parlamentní volby vyhrála podle prvních prognóz jen velmi těsně opoziční CDU/CSU. Kancléř Gerhardt Schröder i jeho vyzývatelka Angela Merkelová se přesto už pasovali na vítěze a slibují stabilní vládu pod svým vedením. Podle odhadů televizí ARD a ZDF získala křesťanská formace 35,5 procent, respektive 37 procent hlasů. Sociální demokraté získali podle prognóz 34, respektive 33 procent hlasů. Pokud se tyto progózy potvrdí, nepostačí to na sestavení většinové vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf CSU Edmund Stoiber a předsedkyně CDU Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Nedělní německé volby podle všeho skončily patem. Podle prognóz vydaných po uzavření volebních místností zvítězila křesťanská opozice CDU/CSU jen těsně a nebude s to sestavit většinovou vládu s malou liberální FDP.

Více se dočtete ZDE.

Podle odhadů pro veřejnoprávní televizi ARD získala formace CDU/CSU 35,5 procenta hlasů, tedy mnohem méně než v předvolebních průzkumech. Ty jí totiž přisuzovaly až 43 procenta hlasů. Vládu ale nebude schopna sestavit ani dosud nejsilnější sociální demokracie kancléře Gerharda Schrödera, které prognózy přiznávají 34, respektive 33 procenta hlasů.

Ztratily všechny politické strany, výjimkou je nové levicové uskupení s postkomunisty Levá strana. Variant možných koalic je řada, v předvolební kampani je však většinou všechny politické strany odmítaly. V následujících dnech a možná týdnech se rýsuje tedy složité jednání o tom, jak skloubit rozdílné politické programy. Velká koalice hlavních rivalů zatím není zcela vyloučena, je zdá se být velice nepravděpodobná, protože znamenala zřejmě odchod obou hlavních protagonistů voleb z politické scény - jak kancléře Schrödra, tak jeho vyzývatelky Merkelové.

O kancléřství mají zájem CDU/CSU i SPD

"Volební kampaň skončila, nyní je třeba sestavit pro občany stabilní vládu. To je úloha, kterou jsme byli zcela jednoznačně pověřeni my - CDU/CSU. Jsme nejsilnější stranou, a já to pověření přijímám," zdůraznila předsedkyně opoziční CDU Angela Merkelová. Avšak dosavadní kancléř Gerhard Schröder chce vládnout dál: "Ti, kteří se chtěli domoci změny v kancléřském úřadě, grandiózně ztroskotali," prohlásil. "Cítím potvrzení, abych se postaral o to, aby v naší zemi v příštích čtyřech letech působila stabilní vláda pod mým vedením," míní Schröder.

Schröder v televizní povolební debatě vyloučil velkou koalici obou hlavních stran - SPD a CDU/CSU - pod vedením Angely Merkelové. Naopak by tuto koalici uvítal pod svým vedením. "Co jiného by bylo možné? Tím, kdo prohrál, je paní Merkelová a měla by to vzít na vědomí," zdůraznil dosavadní kancléř.

Konečné výsledky budou známy až za dva týdny

Téměř 62 miliony oprávněných voličů mohlo od osmi hodin rána, do 18 hodin dát v neděli hlas některému z kandidátů na přímou volbu do Bundestagu a druhým hlasem podpořit některou z volebních stran. Předčasné volby byly výsledkem dlouhé série porážek sociální demokracie kancléře Gerharda Schrödera v zemských volbách.

O 598 míst v Bundestagu, dolní komoře německého parlamentu, se ucházelo celkem 3648 kandidátů. Volební místnosti se uzavřely přesně v 18 hodin. Předběžný oficiální výsledek by měl být znám v noci na pondělí.

Na konečné výsledky voleb si ale Němci budou muset ještě 14 dní počkat, protože ve volebním obvodu v Drážďanech se bude kvůli úmrtí přímé kandidátky volit až 2. října.

Milan Kopp, Jiří Hošek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme