Křesťané na jihu Asie jsou o Vánocích terčem teroru

Za mimořádných bezpečnostních podmínek probíhají Vánoce v celé jihovýchodní Asii. Křesťané se totiž v této době stávají terčem muslimských teroristů. V kostele ve východní Indii dnes bomba zranila sedm lidí. V Indonésii, Singapuru či na Filipínách se útokům snaží zabránit statisíce vojáků a policistů. Křesťané mají stále v paměti krvavý říjnový atentát na Bali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

katedrála v Zamboanze | Foto: Robert Mikoláš

Útočníci udeřili na kostel asi 45 kilometrů severovýchodně od indické Kalkaty. Ze sejfu kostela ukradli peníze a řadu věřících oloupili o hodinky a šperky. V kostele bylo v době incidentu shromážděno téměř 1200 lidí. Ozbrojencům se po příjezdu policie podařilo uprchnout. Pět osob bylo zadrženo. Dalšímu násilí na křesťanech zřejmě zabránila policie v Pákistánu, když v Islámábádu našla u kostela svatého Tomáše igelitovou tašku s výbušninami.

V Indonésii tvoří křesťané desetinu celkového počtu obyvatel a právě na ně muslimští extremisté v minulosti několikrát zaútočili. K dosud poslednímu bombovému útoku došlo v kostelech na Vánoce před dvěma lety, kdy zahynulo na 20 lidí. V ulicích proto hlídkují tisíce policistů a vojáků ozbrojených samopaly. Věřící při vstupu do chrámů kontrolují bezpečnostní rámy. Přesto jsou místní kostely při vánočních mších plné.

Bezpečněji se cítí křesťané v převážně muslimské Malajsii, přestože například americká ambasáda v Kuala Lumpur je chráněna více než obvykle a podobné je to také v Singapuru. To se naopak nedá říct o katolických Filipínách, kde včerejší výbuch na jihu země, připisovaný islámským separatistům, zabil třináct lidí včetně muslimského starosty.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme