Křesťané v severním Iráku prchají před muslimským terorem

Až tři tisíce iráckých křesťanů uprchly v uplynulých dnech ze svých domovů ve strachu z muslimských extremistů. Oznámil to guvernér severoirácké provincie Ninive Durajd Kašmúla. Na křesťany v tamním správním středisku Mosulu podle něj útočí ozbrojenci napojení na teroristickou síť al-Káida. Situaci označil za masový útěk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

území Iráku

V třetím největším městě Iráku teroristé během jediného týdne zavraždili nejméně dvanáct křesťanů. Příslušníci náboženské menšiny se proto ve strachu stahují do okolních vesnic nebo do kostelů a klášterů. Muslimský guvernér provincie Ninive už vyzval iráckou armádu a americké jednotky, aby historickou komunitu mosulských křesťanů lépe chránily.

Před svržením Saddáma Husajna žilo v Iráku 800 tisíc příslušníků různých církví. V posledních pěti letech se ale stávají terčem násilí. Odhaduje se proto, že nejméně třetina jich odešla do zahraničí. Na Západě často dostávají azyl s odkazem na náboženskou perzekuci, které v Iráku čelí i po příchodu zahraničních vojáků.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme