Česko 1:2 USA

Křesťanští duchovní pomáhají uprchlíkům v Itálii, poskytují jim ubytování i práci v dílnách

Stovky běženců z Afriky našly střechu nad hlavou v křesťanské misii v Palermu. Muslimové, katolíci i protestanti ze Somálska či Nigérie zde našli přístřeší i naději na lepší život. Kapacity zařízení ale zdaleka nestačí. Do Itálie totiž jen v letošním roce připlulo na 85 tisíc lidí.

Palermo (Itálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za železnými vraty na předměstí Palerma se rozléhá ticho. A když někdo promluví, tak vedle italštiny tu slyšíte i arabštinu, igboštinu či somálštinu. Právě tady se totiž nachází komplex charitativní organizace, která má v názvu naději a milosrdenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy jednotlivých uprchlíků si poslechněte v příspěvku Roberta Mikoláše

Čtyřicetiletý otec Erico ukazuje reportérovi Radiožurnálu dvě hlavní budovy misie, kterou už v roce 2002 založil otec Biaggo. Největší nápor ale zažívá v posledních dvou letech, kdy sem prakticky denně přijíždějí desítky uprchlíků.

Ke kuchyni přiléhá i prostorná jídelna, která se nachází hned vedle kostela, který díky darům dostavěli na konci loňského roku. Celkem je v komplexu ubytováno na 500 lidí.

Otec Erico podotýká, že běženci nepotřebují jen jídlo, střechu nad hlavou a pocit bezpečí, ale také nějakou práci, nějakou aktivitu. Proto pro ně zřídili několik dílen.

Někteří ale neumí italsky, a tak tu nemají šanci dostat časem odpovídající kvalifikované místo. Přesto ale přes Středozemní moře míří do Itálie tisíce jiných, kteří utekli před válkou či chudobou, a věří, že lepší život najdou právě v Evropě.

I proto otec Erico vše plánuje jen na několik dní dopředu. Uprchlická krize však jen tak neskončí, a tak už teď vedle kostela staví nemocnici. A nedaleké zchátralé tovární haly chtějí přeměnit v nové ubytovny.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme