Křesťanští duchovní v Jeruzalémě čelí plivancům židovských náboženských radikálů

Přípravy na vánoční sváty jsou v plném proudu také ve Svaté zemi, zejména v Betlémě a v Jeruzalémě. V tomto městě se ale náboženští činitelé v poslední době opět musejí zabývat jedním staronovým problémem: židovští radikálové v ulicích Jeruzaléma plivou na křesťanské duchovní. O těchto projevech pohrdání vůči křesťanům se v izraelském tisku píše už léta, přesto se incidenty stále opakují a v poslední době jich prý dokonce přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křesťanské a židovské tradice se v Jeruzalémě občas dostávají do střetu. | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Pachatelé útoků se rekrutují z velmi menšinového proudu židovských fundamentalistů. Nejčastěji jsou to mladí studenti židovských náboženských škol, ale ví se i o případech, kdy na křesťanské duchovní plivali starší muži.

Za celá léta už se ale podle zdejších médií ví o stovkách takových případů. Řada napadených křesťanů říká, že se jim to stává opakovaně, hlavně ve Starém Městě.

Kromě pohrdání nejen muslimy, ale i křesťany, plivající radikálové hlavně tvrdí, že Jeruzalém patří pouze židům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o plivání na křesťanské duchovní v Jeruzalémě ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Křesťanští klerikové si to většinou nechají líbit, proto možná také ti extremisté plivají na ně a ne třeba na Palestince nebo na muslimské duchovní. Ti napadení kněží většinou říkají, že to prostě ignorují.

Přibývá ale případů, kdy se brání. Izraelský soud nedávno zprostil obvinění arménského kněze, který v reakci na plivanec udeřil útočícího žida do obličeje a byl obviněn z napadení. Soudce došel z závěru, že toho Arména není možné odsoudit, když dlouhodobě čelil takovému veřejnému ponižování a byl urážen pro svou víru.

Pokud jde o přístup židovských institucí, plivání už odsoudil vrchní aškenázský rabín Jona Mecger. Teď v týdnu ale americká Anti-defamation League, která se normálně zabývá hlavně antisemitismem, znovu vyzvala Mecgera a také vrchního sefardského rabína Šloma Amara, aby proti plivání na křesťany znovu rázně vystoupili, protože dosavadní apely k ničemu nevedly.

Jeruzalémský radní Meir Margalit byl součástí židovské delegace, která s omluvou navštívila řecký ortodoxní a také arménský patriarchát. Křesťané prý omluvu přijali velmi vřele, podle Margalita dobře chápou, že takových věcí se dopouští opravdu jen okrajová část židovské společnosti.

Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme