Řecký ostrov Kréta zasáhlo zemětřesení o síle šest. Zemřel nejméně jeden člověk, 11 lidí je zraněných

Největší řecký ostrov Krétu zasáhlo po osmé hodině SELČ zemětřesení. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) odhaduje sílu na 6 stupňů. Místní televize ERT uvádí, že mělo sílu 5,8 stupně. Úřady hlásí nejméně jednoho mrtvého a 11 zraněných osob. Zemětřesení, které vyhnalo do ulic velké množství lidí, způsobilo také škody na budovách, informovaly zahraniční agentury.

Fotogalerie Kréta (Aktualizováno: 12:53 27. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení způsobilo také škody na budovách. Ilustrační foto | Foto: Stefanos Rapanis | Zdroj: Reuters

Jediná potvrzená oběť pondělního zemětřesení pracovala jako stavební dělník na opravách kostela, který se částečně zřítil v obci Arkalochori. Jeho kolega vyvázl bez zranění. Právě z obce Arkalochori jsou zatím hlášeny největší škody na budovách.

Hasiči a záchranáři kontrolují poškozená stavení v obci a okolí a vyprošťují osoby, které se nemohou dostat ze svého obydlí.

Ohnisko zemětřesení leželo podle řeckých seismologů zhruba 20 kilometrů daleko od největšího krétského města Heraklion. „Zemětřesení bylo cítit silně a dlouho,“ uvedl starosta Heraklionu.

Řečtí seismologové uvedli, že v oblasti zaznamenávají větší aktivitu již delší dobu. Po hlavním otřesu následovaly další s nižší intenzitou

Školy přerušilo vyučování

V Heraklionu vyšlo do ulic velké množství lidí. Ve školách bylo přerušeno vyučování a odborníci kontrolují statiku budov. Ve městě se zřítily zdi několika starších domů. Podle majitelů hotelů otřes významně neponičil jejich stavby.

Řecko protíná několik významných zlomů zemské kůry, a zemětřesení tam proto nejsou ničím neobvyklým. Většinou se obejdou bez obětí. Naposledy si oběti vyžádalo zemětřesení o síle sedmi stupňů loni 30. října, kdy na řeckém ostrově Samos přišli o život dva lidé. V západním Turecku si toto zemětřesení vyžádalo 114 mrtvých a více než tisícovku zraněných.

Nejhorší bilanci za poslední tři desetiletí mělo zemětřesení v roce 1999 o síle 5,9 stupně s epicentrem nedaleko Atén. Vyžádalo si 143 lidských životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme