Kriminalita roste, bojíme se o život, upozorňuje volyňská Češka

Seznam více než 200 krajanů, kteří si přejí přesídlit z Ukrajiny do České republiky, předá prezident Miloš Zeman za necelé dva týdny ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Žádosti krajanů chce ministerstvo posoudit ve spolupráci s resortem zahraničí přímo na Ukrajině. Jedna z žadatelek Českému rozhlasu potvrdila, že má o přestěhování stále zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják | Zdroj: Reuters

„Jela bych do Čech, protože tady je válka. Je tady teď velká kriminalita, proto se bojíme o svůj život, o život svých dětí,“ vysvětluje paní Anna, která pracuje jako lékařka.

Žije v Žytomyru, asi 140 kilometrů západně od Kyjeva. Její předkové byli Češi. Paní Anna patří k volyňským Čechům, kteří letos na jaře napsali české hlavě státu. 40 rodin chtělo odejít do Česka a najít tam nový domov.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českou krajankou, která bydlí v ukrajinském Žytomyru, mluvil redaktor Pavel Novák. Mimo jiné o tom, proč by chtěla do Česka

„Proto bychom prosili český národ a prezidenta, aby si na nás vzpomněli a dali nám možnost, protože to je naše poslední naděje,“ říká paní Anna.

Nabízí se otázka, proč se do České republiky snaží dostat krajané ze západních částí Ukrajiny. Boje se totiž odehrávají na východě, u hranic s Ruskem.

Podle paní Anny je ale v Žytomyru klid jen na první pohled. Nebezpečí prý není hned vidět, místní ho ovšem cítí.

O přesídlení do země svých předků mají krajané z Ukrajiny poměrně jasnou představu. Paní Anna zdůrazňuje, že podporu státu chtějí jen do začátku.

„Prosili bychom, aby uznali vzdělání mládeže, aby mohla jít mládež pracovat. A jejich rodiče by prosili minimální důchod. Ne všechna mládež může odjet a nechat tady rodiče. Když bude mládež pracovat, může si koupit i byt, vzít si hypotéku,“ dodává.

K žadatelům o přestěhování patří i rodina paní Valentýny Fendykové z Oděsy. Podle ní se v tomto přístavním městě množí ruské provokace a zastrašování ukrajinského obyvatelstva.

„Bojíme se, že v Oděse to dopadne jako v Doněcku a Luhansku. Bojíme se války. Nechceme žít pod vládou Rusů. Nechceme zpátky do Sovětského svazu. Až už i tady bude válka a budou tu bandité, pak už bude pozdě někoho žádat o pomoc,“ uzavírá Fendyková.

Krajané mohou už teď žádat o trvalý pobyt v České republice jednodušším způsobem než ostatní cizí státní příslušníci.


Zvětšit mapu

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme