Kristus je silnější než dýně. Polská katolická církev varuje před Halloweenem

Polská katolická církev varuje před Halloweenem. Oslavy „svátku mrtvých“ označuje za nekřesťanské či za povrchní západní módu. Řada Poláků si však dnes přesto oslavu se strašidelnými maskami nenechala ujít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Halloween, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Julia Freeman-Woolpert

Katolická církev v Polsku tvrdí, že Halloween nemá s křesťanskými tradicemi nic společného a že je to jen povrchní móda ze Západu. Vydlabaná dýně a strašidelné masky nejsou prý vhodným způsobem, jak v těchto dnech vzpomínat na zesnulé.

Rodiče dětí z katolických škol například dostali dopisy, ve kterých vedení varovalo před nebezpečím Halloweenu. Třeba převlékání do hrůzostrašných masek prý může podle zástupců církve ovlivnit psychiku dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Halloweenu v Polsku natáčel polský zpravodaj Petr Vavrouška.

Antihalloweenská kampaň proběhla už loni. A i letos ve veřejnoprávních médiích zazněly výzvy kněží, že Halloween by měli věřící ignorovat.

Církev například znovu organizuje akce typu „Kristus je silnější než dýně“, jinde zase duchovní vyzývají zejména mladé lidi, aby si místo strašidelné masky vyrobili třeba kostým nějakého známého světce. Kněží v kostelech také rozdávali letáky, na kterých varovali před škodlivostí Halloweenu.

Do kampaně proti svátku se pustili i polští exorcisté, tedy vymítači Ďábla, kterých jsou stovky po celém Polsku. I oni se bojí hlavně o děti. Tvrdí, že jakékoli vyvolávání duchů pro ně může být nebezpečné.

„Satan nemá smysl pro humor a může se do nás dostat právě přes děti,“ varovali.

Soudě podle toho, na kolika místech ve Vašavě se dnes prodávají dýně, však akce církve nejsou moc úspěšné. Většina Poláků bere Halloween jako zábavu, při které se není třeba bát žádných démonů. A neberou ho ani jako propagaci kultury smrti nebo jako šíření pohanství mezi mladými lidmi, jak svátek nazval jeden z arcibiskupů.

Radost z Halloweenu mají hlavně zemědělci, kteří pěstují dýně a teď je prodávají ve velkém. Střední veliká dýně se dnes ve Varšavě prodává v přepočtu asi za 90 korun.

Petr Vavrouška, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme