Kritici označují ruský zákon proti propagaci homosexuality za xenofobní

Francouzská veřejnost s napětím čeká na výsledek dnešní parlamentní debaty o sňatcích osob stejného pohlaví. O postavení a právech homosexuálů ve společnosti se v těchto dnech intenzivně diskutuje také v Rusku. Tam ale - na rozdíl od Francie - úřady rozhodně nečelí výtkám za údajnou benevolenci. Právě naopak, kritikové je viní z homofobie a potlačování svobod sexuálních menšin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto)

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Debata se v Rusku točí kolem zákona o zákazu takzvané „propagace homosexuality mezi mládeží“, který mají na stole tamní poslanci. Zákon zatím prošel prvním čtením, další posuzování ho ještě čeká. Mnozí se obávají, že bude mít hladkou cestu. Navíc není až tak velkou novinkou, na regionální úrovni už jeho obdoba platí, a to v několika městech, například v Petrohradu.

Norma by přinesla tresty v podobě pokut pro osoby nebo organizace, které by propagovaly homosexualitu mezi mládeží. To může obnášet třeba i konec vzdělávacích osvětových programů, akcí pro mládež, ale i obecně všech veřejných akcí nebo mítinků pořádaných sexuálními menšinami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postavení gayů a leseb v ruské společnosti mluvila zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Podle kritiků by tam úřady vždy mohly argumentovat potenciální přítomností nějakého dítěte v dosahu. Jednotlivce by úřady mohly trestat pokutami ve výši v přepočtu několika tisíc korun, ovšem firmy a školy by mohly čelit postihu ve výši až 300 tisíc korun.

V pátek se v Moskvě odehrála malá demonstrace jak odpůrců, tak i příznivců zákona. Policie ji rozehnala, asi 20 lidí skončilo na policejních vyšetřovnách poté, co příznivce gay komunity napadli aktivisté, kteří se označují za stoupence pravoslavných hnutí.

Zákon prý porušuje ústavou daná práva

Ruská společnost je velmi konzervativní. Homosexualita jako trestný čin tam byla zrušena teprve v roce 1993. A mnozí Rusové teď kontroverzní zákon podporují, často se i mezi poslanci objevují argumenty, které podle kritiků Rusko vracejí do středověku. Jeden z předkladatelů zákona třeba prohlásil, že Rusko není Sodoma Gomora a že musí chránit své hodnoty.

Kritikové varují, že zákon zjevně porušuje i lidská práva zakotvená v ruské ústavě. Pozorovatelé mají za to, že cílem normy je hlavně konsolidovat podporu Vladimiru Putinovi, který apeluje na konzervativní část společnosti.

Francouzský parlament projedná zákon o sňatcích homosexuálů

Číst článek

Na stranu ruské gay komunity se v uplynulých měsících postavilo i několik osobností světového showbyznysu včetně zpěvačky Madonny. Ta se za otevřenou podporu gay komunity dostala až před petrohradský soud, kde čelila nařčení z porušení zákona o propagaci homosexuality.

Nakonec soudce sice smetl případ ze stolu, obecně ale homosexuálové v ruské společnosti dál čelí obrovským předsudkům.

Mnozí lidé se bojí otevřeně o své orientaci mluvit. Za vše hovoří i případ, který vzbudil značnou pozornost a kritiku liberální části společnosti. Učitel prestižního moskevského gymnázia byl za pouhou podporu gay komunity během pátečního protestu ze svého místa vyhozen.

Lenka Kabrhelová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme