Kritickou situaci v Sýrii projedná Rada bezpečnosti OSN

Mezinárodní společenství reaguje se zděšením na včerejší události v Sýrii. Armáda tam při raziích proti opozičnímu hnutí zabila podle protivládních aktivistů až 145 lidí. Více než stovku obětí hlásí z města Hamá, kde syrský režim nasadil proti vzbouřenému obyvatelstvu tanky. Německo svolalo na dnešní odpoledne naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanková vládní invaze v syrském Hamá

Tanková vládní invaze v syrském Hamá | Zdroj: Reuters

Zděšení nad vývojem v Sýrii vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Nejnovější reakce přišla ze sídla Evropské Unie, která by už zítra měla zavést sankce na pět dalších činitelů syrského režimu a rozšířit tak dosavadní seznam třiceti jmen. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová řekla, že je šokována tím, co se v Hamá dělo. Podobná slova zazněla i z úst britského ministra zahraničí a ze strany Ruska.

Dnes má o situaci jednat Rada bezpečnosti, problém je, na čem se sjednotí. Je potřeba zohlednit všechny možné protichůdné názory. Důvody k tomu včera shrnul generální tajemník NATO Anders Rasmussen. Řekl, že v Sýrii jednak není mandát OSN a jednak není prostředí. Okolní státy totiž nepřejí takové akci, jakou teď NATO podniká za poměrně kontroverzních okolností v Lybii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kritickou situaci v Sýrii projedná Rada bezpečnosti OSN.mp3

Sýrie tvrdí, že vojenské akce míří na ozbrojené rebely a teroristy. Tiskový tajemník americké ambasády v Damašku to ale označil za naprostý nesmysl. Syrští opoziční islamisté tvrdí, že režim ovládaný menšinovými alávity rozjela náboženský teror proti většinovým sunnitům.

Podle velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi je ve hře spousta faktorů, které by mohly mít na celou situaci vliv.

„Jeden z nich je například ten, že menšiny v Sýrii se obávají změny tohoto režimu, protože menšina vládne. Menšiny jako křesťané, drúzové se obávají toho, že kdyby převzala vládu sunnitská většina, nemuselo by se zůstat u sekulárního státu," říká Filipi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kritickou situaci v Sýrii projedná Rada bezpečnosti OSN.mp3

„Existuje zde mlčící většina, která si často přeje jakýsi mírový přechod, předání moci. Chtěla by mírový přechod k více reformám, demokratizaci, na čemž tato vláda pracuje, nicméně ne úplně rychle,“ dodává velvyslankyně.

Režim Háfize Asada, tedy otce současného prezidenta Bašára, nechal už v roce 1982 v Hamá pozabíjet tisíce lidí, když tam čelil ozbrojené revoltě islamistů. Turecký premiér Erdogan nedávno sousední zemi varoval, že opakování tohoto scénáře by vedlo ke katastrofě.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme