Kritika Benešových dekretů zazněla také z Maďarska
Po kritických hlasech z Bavorska dnes zazněl hlas proti Benešovým dekretům i z Maďarska. Tamní premiér Ferenc Guyrcsány řekl, že princip kolektivní viny je v dnešní Evropě nepřijatelný. Reagoval tak na nedávné odhalení sochy Edvarda Beneše v Praze.
V pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas dnes premiér Guyrcsány konstatoval, že v hlavní otázce se stanoviska dosavadních maďarských vlád nelišila. "Princip, který se skrývá za Benešovými dekrety, tedy princip kolektivní viny, je dnes v Evropě nepřijatelný," prohlásil maďarský premiér.
"Připomínání těch křivd z historické minulosti, které v duších lidí ještě žijí, je velmi nebezpečné. Proto si myslím, že se není co divit, když zainteresované země regionu, ať je to Bavorsko nebo Maďarsko, se cítí dotčené, když jim připomínají Benešovy dekrety," dodal Guyrcsány v reakci na odhalení Benešovy sochy.
Připomněl však, že existují dva způsoby reakcí na takové události: radikální, který vyzývá Evropu, aby udělala směrem k České republice a Slovensku to či ono, a umírněný, který zastává současná maďarská vláda. Jeho podstatou je podle premiéra jednat a na urážky a křivdy neodpovídat urážkami a křivdami.
Odhalení Benešovy sochy v Praze už o víkendu napadl bavorský premiér Edmund Stoiber a předáci Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Ti akt označili za pokus o provokaci a nyní kritizují chování německého kancléře Gerharda Schrödera.
Schröder včera v Praze kancléř kritiku bagatelizoval a prohlásil, že Stoiber není obsahově významným politikem. České ministerstvo zahraničí se ani k vystoupení Stoibera, ani k nejnovějším výrokům maďarského premiéra nevyjádřilo.
Na základě některých takzvaných Benešových dekretů byla v roce 1945 pětisettisícová maďarská menšina obviněna z podílu na válečných zločinech, zbavena občanských práv i československého občanství a její majetek byl zkonfiskován.
Záměr Prahy vystěhovat Maďary z Československa do Maďarska podobně jako v případě sudetských Němců ale konference velmocí v Postupimi v létě 1945 neschválila. Odsun zůstal omezen jen na německé menšiny ve střední Evropě; vypudilo je i Maďarsko. Po změně režimu se ale Budapešť Němcům za odsun oficiálně omluvila.