Trump kritizoval, že zprávy o nadějné vakcíně přišly po volbách. Zmařilo mu to prý vakcínové vítězství

Americký prezident Donald Trump v úterý obvinil firmu Pfizer, že schválně zveřejnila výsledky rozsáhlé klinické studie své vakcíny proti covidu-19 až po prezidentských volbách. Podle něj farmaceutická společnost neměla „odvahu“ informovat o pokroku ve vývoji očkovací látky před hlasováním.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump kritizoval firmu Pfizer, která se podílí na vývoji vakcíny proti koronaviru | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Trump v sérii tweetů kritizoval nejen americkou firmu Pfizer, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s německou společností BioNTech, ale i Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který je zodpovědný za schválení vakcíny v USA.

As I have long said, @Pfizer and the others would only announce a Vaccine after the Election, because they didn’t have the courage to do it before. Likewise, the @U.S. FDA should have announced it earlier, not for political purposes, but for saving lives!

01:40 – 10. 11. 2020

57944 282397

„FDA a demokraté nechtěli, abych dosáhl vakcínového vítězství před volbami, a proto to přišlo o pět dní později – jak jsem celou dobu říkal,“ uvedl prezident na twitteru. V čele FDA stojí Stephen Hahn, kterého do funkce jmenoval prezident Trump, upozornila agentura DPA.

Pfizer a BioNTech v pondělí jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti viru SARS-CoV-2. Na základě průběžné analýzy oznámily, že jejich vakcína má víc než 90% účinnost, a je tak velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku. Pfizer plánuje požádat o schválení vakcíny k nouzovému použití v USA už tento měsíc.

Součást předvolebních slibů

Republikán Trump v prezidentské kampani opakovaně sliboval, že bude vakcína brzy k dispozici a informace o ní zveřejní ještě před volbami.

První vakcína by mohla být v prosinci. U 90 procent lidí dokázala zabránit nákaze koronavirem

Číst článek

Analytici tvrdí, že se tím snažil zvýšit své šance ve volbách, v nichž usiloval o druhý mandát. Podle předních amerických médií jej ale porazil demokrat Joe Biden, který bude 46. prezidentem USA.

Uznávaný epidemiolog Anthony Fauci v úterý informace o pokroku ve vývoji vakcíny proti covidu-19 přivítal.

Fauci uvedl, že by mohly mít Spojené státy první dávky očkovací látky k dispozici ještě před koncem tohoto roku. Na konci října tvrdil, že to bude nejdříve v lednu.

Ve Spojených státech se podle Univerzity Johnse Hopkinse koronavirem nakazilo již více než 10,1 milionu lidí. S covidem-19 v zemi, která má 330 milionů obyvatel, zemřelo přes 238 tisíc nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme