Kritika porušování lidských práv kazila na Srí Lance obchody. České firmy chtějí své pozice zpět

Čeští obchodníci se snaží získat na Srí Lance získat zpět ztracené pozice. V zemi, která se vzpamatovává z třicet let trvající občanské války a mnohá odvětví buduje znovu zcela od píky, chtějí investovat. Jejich pozice se zhoršila poté, co Česko na půdě OSN kritizovalo porušování lidských práv v zemi. K zlepšení vztahů se Srí Lankou by měla přispět i dnešní návštěva českého ministra zahraničí v demisi a delegace podnikatelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Častý pohled Srí Lanky - badyán

Častý pohled Srí Lanky - badyán | Foto: Zuzana Hrdličková

„Srí Lanka pro nás byla velmi otevřená. Bohužel se politicky stalo, že jsme se přibrzdili. Cílem je opět vztah mezi Českou republikou a Srí Lankou nastartovat k tomu pozitivnímu růstu,“ říká prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Vztahy mezi Prahou a Kolombem byly nadstandardní – české firmy pomáhaly dodávkami zbraní vládě v boji s tamilskými tygry, na Srí Lance nezapomněli ani na pomoc po tsunami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Jaromír Marek

Tamní vláda nabídla českým firmám mnohamiliardové obchody, ale poté, co Česko loni na půdě OSN kritizovalo porušování lidských práv v zemi, od příslibů couvla a zakázky dostali jiní.

Okamžitou reakci ze strany srílanských úřadů pocítil i Ondřej Spodniak, který na Srí Lance podniká už dva roky. „My jsme v té době zrovna řešili povolení na jeden hotel. A co normálně trvá třeba měsíc, tak nám řekli: Vy si teďka musíte počkat. Protože oni jsou tady na to velmi citliví, tohle klopýtnutí bylo nepříjemné,“ popisuje Spodniak.

Srílanská demokratická socialistická republika
je ostrovní stát v jihovýchodní Asii. Na území o rozloze 65 610 km2 žije téměř 22 milionů obyvatel, povětšinou Sinhálců. Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus, následují islám, hinduismus a křesťanství. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština, hojně se používá ale i angličtina. Hlavní město Kotte je co do významu zastiňováno Kolombem, které je obchodním, průmyslovým i kulturním centrem země. Jako platidlo slouží srílanská rupie.

Do Kolomba zamířil dnes zamířil i český ministr zahraničí v demisi Jan Kohout, který se pošramocené vztahy snaží urovnat. Byla to první země, kterou navštívil v rámci pracovní návštěvy zemí jižní Asie.

České firmy o Srí Lanku stále stojí. Nejspíš nejdál je projekt výstavby cukrovaru. Podobného, jaký zde Češi stavěli na konci 50. let. „Pokud se týká technické stránky, tak tam nevidím žádný problém, jsme schopni a ochotni sem poslat v nejbližší době projektanty a dohodnout se s místními na specifických podmínkách, co by to všechno mělo být,“ říká obchodní zástupce firmy František Vaigl.

I srílanský ministr průmyslu a obchodu Abdul Bathiudeen už zase mluví o možnostech spolupráce. „V tuto chvíli cukr pro naše potřeby dovážíme. Je tu samozřejmě dobrá příležitost pokračovat v tradici,“ poznamenává.

Podle Ondřeje Spondiaka obchodovat se Srí Lankou není nemožné, ale je to obtížné. „Je to o trpělivosti, je to o velké pokoře a o velkém respektu. Prostě my jsem tady na návštěvě a podle toho se také musíme chovat,“ říká Spondiak.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme