Kritika Temelína je neoprávněná, chtějí vysvětlit Bavorům odborníci i Schwarzenberg

Do německého Pasova dnes míří čeští odborníci na jadernou energetiku. S místními tam budou diskutovat o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Podobná debata už se v závěru května konala ve Vídni. I přes silný odpor Rakušanů k české elektrárně se ale vídeňské debaty zúčastnilo jen několik desítek lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Alena Vykydalová

Bezpečnost jaderné elektrárny, pojištění zodpovědnosti za případné škody, havarijní plánování nebo onkologická onemocnění – to jsou nejčastější tematické okruhy dotazů, směřovaných na vliv jaderné elektrárny na její okolí.

V bavorském Pasově budou na podobné dotazy publika odpovídat na tři desítky českých odborníků na jadernou energetiku.

Budou mezi nimi představitelé ministerstva životního prostředí, které proces EIA (Posuzování vlivů na životní prostředí) zadalo, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a také vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Právě bavorští aktivisté s podporou tamějšího ministerstva životního prostředí jsou největší kritikové dostavby dvou jaderných reaktorů v jihočeské elektrárně.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg už ale do Německa vzkázal, že Česko má svrchované právo rozhodnout, z jakých zdrojů bude svou energii vyrábět. Energetická koncepce je záležitostí každého národního státu, zní oficiální postoj i spolkové vlády.

Ovšem z Bavorska a především ze strany Zelených zní stále hlasitější kritika. A ta bude podle experta na Česko Kaie Olafa Langa narůstat.

„Diskuse v Německu bude silnější. Ze strany médií, ze strany některých politických stran, ze strany občanských hnutí bude tlak na německou vládu, aby se reagovalo. Důležité bude, že existuje nějaký dialog,“ říká Kai Olaf Lang.

K prvnímu takovému dialogu dojde dnes v Pasově.

Klára Stejskalová, Martin Pokorný, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme