Kříž ze sochy Jana Pavla II. musí pryč, rozhodl francouzský soud. Sekularismus podráždil Polsko

Ploërmel je malé městečko v bretaňském departamentu Morbihan. Na to, že nemá ani 8 tisíc obyvatel, je o něm v posledních dnech slyšet ve francouzských i polských médiích poměrně hodně. Kontroverze vyvolalo rozhodnutí soudu o odstranění sedmimetrového kříže z pomníku papeže Jana Pavla II. Do případu se zapojila i popuzená polská premiérka Beata Szydłová.

Tento článek je více než rok starý.

Ploërmel (Francie)/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník Jana Pavla II. s křížem, který vzbuzuje kontroverze

Pomník Jana Pavla II. s křížem, který vzbuzuje kontroverze | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Případ obří papežovy sochy se řeší už přes deset let. Odhalena byla v Ploërmel i přes odpor části veřejnosti v roce 2006. Jejím tvůrcem je známý ruský výtvarník Zurab Cereteli, který ji městu věnoval.

Pomník Jana Pavla II. s křížem, který vzbuzuje kontroverze | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Přes čtyři metry vysoká socha Jana Pavla II. je zarámována obloukem s křížem, který se tyčí do výšky osmi metrů. Na podstavci je vytesána slavná výzva „Nemějte strach“, kterou polský papež svůj pontifikát zahájil a na kterou se pak často odvolávali bojovníci proti komunismu.

Jedenáct let sporů

Úmysl vztyčit ve městě sochu vyvolal odpor části obyvatel, kterým se nelíbilo, že by se ve státě, jenž si zakládá na svém laickém charakteru, měly vydávat obecní peníze na památník náboženskému představiteli.

Malá laická organizace Libre Pensée (Svobodné myšlení) se skupinou místních obyvatel soudní cestou zažádala o odstranění pomníku v roce 2012. Soud v Rennes jim o tři roky později vyhověl. Pomník jako celek měl podle soudu porušovat zákon z roku 1905 o odluce státu od církve.

„Článek 28 zákona z 9. prosince 1905 mimo jiné uvádí, že se zakazuje výstavba nebo umisťování náboženských znaků nebo symbolů na veřejné památky nebo na jakémkoli veřejné místo, s výjimkou náboženských budov, hrobů, náhrobků, muzeí a výstav.“

Socha byla podle tehdejšího rozsudku problematická kvůli kříži, který symbolizuje „křesťanské náboženství“ a jeho okázalosti. Město dostalo šest měsíců na odstranění pomníku, ale obec se společně s autorem Ceretelim odvolala.

O několik měsíců později, v prosinci 2015, soud předchozí rozhodnutí anuloval. Argumentoval procesními pochybeními. Tím ale případ neskončil.

Letos 25. října rozhodla Státní rada (nejdůležitější orgán správního soudnictví ve Francii), že původní rozsudek z roku 2015 platí a obec musí z pomníku kříž odstranit do šesti měsíců. Proti rozhodnutí už se nelze odvolat.

#Ukažsvůjkříž

„Cítím v obci podrážděnost. Potkávám víc příznivců než odpůrců. Lidé si na ten pomník a kříž zvykli. Nechci být starostou, který to dílo odstraní,“ komentoval rozhodnutí starosta Ploërmel Patrick Le Diffon pro katolické noviny La Croix.

Rozhodnutí vyvolalo ve Francii bouři, zejména v pravicových, katolických a nacionalistických kruzích. Republikánská poslankyně Valerie Boyerová mluví o „vymazávání kořenů francouzské společnosti“. Její stranický kolega a senátor Roger Karoutchi se ptá, zda se náboženské symboly budou odstraňovat i ze hřbitovů.

Na sociálních sítích lidé proti rozhodnutí protestují hashtagem #MontreTaCroix, tedy #Ukažsvůjkříž.

Podráždění Poláci

A věc neřeší jen Francie. V polských médiích zpráva rezonuje velmi silně. Pravicová média píšou „o konci naší Evropy“. Levicová zase připomínají, že v Polsku existuje kult osobnosti Jana Pavla II.

Po celé zemi podle liberálního týdeníku Newsweek existuje více než 700 papežových soch. Největší z nich má 14 metrů. Papežovo jméno také nese přes 1200 škol a školek a stejnojmenné ulice či náměstí jsou prakticky v každé polské obci.

Polská premiérka Beata Szydłová ze strany Právo a spravedlnost v srpnu 2017 | Zdroj: Reuters

Do případu bretaňské sochy vstoupila o víkendu i polská premiérka Beata Szydłová z konzervativní strany Právo a spravedlnost. Oznámila, že její vláda udělá všechno pro to, aby „zachránila pomník papeže Poláka před cenzurou“.

„Navrhneme přesun pomníku do Polska, jakmile budeme mít souhlas francouzských úřadů a obyvatel obce,“ prohlásila Szydłová. Sekularizace je podle premiérky diktátem politické korektnosti. „Ta uvolňuje prostor pro hodnoty, které jsou nám kulturně cizí a vedou ke každodennímu terorizování života Evropanů.“

Ambasáda vysvětluje

K celé kauze dokonce vydala komuniké francouzská ambasáda ve Varšavě. Uvedla, že se francouzský sekularismus v jiných státech často setkává s nepochopením.

Přesunutí pomníku z Bretaně už v roce 2015 navrhoval starosta severomaďarské obce Tata József Michl. Francie podle něj odmítá křesťanské kořeny evropské kultury.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme