Krize a déšť kazí velikonoční procesí ve Španělsku i tržby hotelů a barů

Ve Španělsku už jsou Velikonoce v plném proudu. Okázalé průvody s portréty Ježíše na ramenou, které byly lákadlem pro Španěly i pro cizince, však letos kazí ekonomická krize, jež zemi postihla. A tržbám obchodníků nepomáhá ani počasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý týden. Velikonoční procesí ve španělské Seville

Svatý týden. Velikonoční procesí ve španělské Seville | Zdroj: Reuters

Takzvaný Svatý týden ve Španělsku oficiálně začal v neděli. Na mnoha místech země ovšem už stihl překazit okázalá velikonoční procesí déšť – pršelo v neděli i včera.

Počasí dělá, kromě stále tenčí peněženky, v těchto dnech největší starosti španělským obchodníkům či hoteliérům, majitelům restaurací a barů. Ti všichni mají za normálních okolností během tohoto týdne zvýšené tržby.

Jenže tento rok se už dávno před začátkem Svatého týdne mluvilo o tom, že z obchodů a zisků z turismu toho zřejmě moc nebude. „Měli jsme o mnoho vyšší očekávání, jsme plní jen na 60 procent,“ říká Pedro, majitel menšího rodinného hotelu v širším centru města Sevilla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velikonočních procesí ve Španělsku přiblížila tamní spolupracovnice ČRo Ľubica Zlochová

Právě Sevilla je společně s Granadou nejvyhledávanější destinací těch, kteří velikonoční procesí milují.

Plně obsazený bude Pedrův hotel jen ve čtvrtek a v pátek, tedy v nejsilnější dny Svatého týdne. Tehdy se v městě koná také nejvíc procesí. Noc vyjde na 2500 českých korun, což je na Sevillu a na tyto dny slušná cena. „Velmi nás poškodilo, že tento rok tu během procesí prší. A déšť hlásili až do čtvrtka,“ stěžuje si hoteliér Pedro.

Lidé podle něj raději přijedou na méně dní, protože vědí, že když prší, z procesí mnoho nebude.

„My jsme plní na zhruba 85 procent,“ říká recepční Anna ve větším hotelu patřícím k známému řetězci. Tento hotel je na tom vzdor odhadům o úbytku turistů ve Španělsku velmi slušně, přestože noc tu ve dvoulůžkovém pokoji bez snídaně vyjde na víc než 4000 korun.

„My ale pracujeme s velkými skupinami turistů, které nám tour-operátoři vozí pravidelně každý týden ze zahraničí, hlavně z Francie,“ vysvětluje Anna.

Minidovolené na plážích už jsou luxus

Zatímco se hotely ve větších i menších městech ještě jakž takž zaplňují, úplný propadák zažívají o těchto Velikonocích hotely na plážích.

V minulosti si totiž mnoho Španělů zvyklo využít svátky na minidovolenou na pláži. Ne že by se už dalo koupat v moři, ale určitě se obvykle dá opalovat nebo si užívat v restauracích na přímořských promenádách a odpočívat.

Minulé roky však následkem krize tento trend začal výrazně klesat a velikonoční dovolené se staly příliš velkým luxusem.

I přes nepřízeň počasí se ulice španělských měst v neděli i včera přece jen plnily procesími lidí, která se snažila vykonat několikahodinovou pouť a vyhnout se přitom dešti. Lidé jako každoročně nechyběli v ulicích – i když tentokrát tam byli s deštníkem v podpaží.

Ani pouhé dívání se na výjevy z posledních dní Kristova života není tak docela zadarmo. Procesí se konají od rána do večera, a tak musí poutníci počítat s tím, že během dne něco utratí.

„Bary a kavárny v centru, ty na tom prakticky nikdy neprodělají, tam mají dobré tržby, pro ně má Svatý týden a Velká noc tuplovanou hodnotu,“ říká Javier.

I když jeho středně velké pohostinství není přímo v centru, jemu se tržba zvýší jen dva z dní Svatého týdne, když okolo táhnou procesí. „Je to na přilepšení, ale nic víc,“ konstatuje Javier.

„Je to těžké, za poslední rok nám šly tržby dolů skoro o polovinu,“ doplňuje majitele jeho žena Josefa. „Proto i my se musíme modlit,“ dodává s úsměvem.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme