Krize kolem obklíčeného sídla Jásira Arafata pokračuje

V Tulkarmu, Ramalláhu a dalších palestinských městech se v noci konaly masové demonstrace Palestinců. Ti protestovali proti obklíčení a ničení sídla jejich vůdce Jásira Arafata. Manifestace se na několika místech proměnily ve srážky s izraelskými vojáky, při nichž zemřeli nejméně čtyři Palestinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci v Ramalláhu | Foto: ČTK/AP

Izraelská armáda večer vyzvala Arafata a další členy palestinského vedení, aby sídlo v Ramalláhu opustili, protože bude srovnáno se zemí. Palestinský předák ale výzvu odmítl. Poslední budova, která zůstala z někdejšího prezidentského komplexu, je bez vody, elektřiny a telefonického spojení. Spolu s Arafatem je v obklíčeném sídle údajně asi 200 osob, mezi nimi dvacítka příslušníků hnutí Fatah, jejichž vydání chce Izrael dosáhnout. Viní je totiž z organizování sebevražedných atentátů. To ale představitelé palestinské autonomie odmítají.

Podle zpravodaje katarské televize Al-Džazíra v Ramalláhu je palestinský prezident přes těžké podmínky v dobré kondici a je rozhodnut nekapitulovat a představitele Fatahu Izraelcům nevydat.

Podle zákulisních informací probíhají tajná izraelsko-palestinská jednání o vyřešení této krize. Dosavadní zprávy naznačují, že Palestinci by mohli být převezeni z Ramalláhu do Jericha, kde by zůstali pod mezinárodním dohledem, nebo by mohli být vyhoštěni do některé z arabských zemí. Podobným způsobem byla na jaře vyřešena krize kolem betlémské baziliky Zrození Páně, kterou několik týdnů obléhala izraelská armáda.

Šéf izraelské diplomacie Šimon Peres telefonicky ujistil ruského ministra zahraničí Igora Ivanova a představitele Evropské unie pro zahraniční politiku Javiera Solanu, že Izrael v rámci nynější operace nechce zasáhnout proti Arafatovi, nemůže však nečinně přihlížet sebevražedným atentátům.

Eva Ziliziová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme