Krize mění každodenní návyky Španělů. Šetří na jídle i zdravotní péči

Čtvrtině Španělů hrozí kvůli krizi život na kraji společnosti. Ukázal to průzkum Evropské sítě boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Podle čísel Španělského statistického úřadu žije pod hranicí chudoby skoro 22 procent obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na rušné madridské náměstí Puerta del Sol každý den vyjadřují své názory: den před volbami především kritizovali zaběhlé pořádky ve španělské politice | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Ekonomická krize mění každodenní návyky Španělů: kromě úspor energie 41 procent lidí utrácí méně za jídlo a kupuje levnější potraviny. Lidé chodí méně do restaurací, kaváren a barů a scházejí se více doma.

Podle sociologického průzkumu se šetří na dovolených, na oblečení a dokonce i na zdraví: skoro každý čtvrtý odložil nějaký lékařský zákrok, stomatologům klesly tržby o pětinu až čtvrtinu.

S následky vysoké nezaměstnanosti, která v zemi bývala často vyšší než ve zbytku Evropy, se Španělé vždy dokázali lépe vypořádat hlavně díky soudržnosti v rodinách. Tahle primární sociální síť se ale podle nevládních organizací začíná trhat.

David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme