Krize pozměnila cíle ruských turistů

Mnozí dnes načínáme první pracovní den po vánočním volnu, o pár set kilometrů na východ - v Rusku - jsou ale v plném proudu desetidenní novoroční prázdniny. Také pro Rusy je volno na přelomu roku příležitostí pro rodinná setkávání a oslavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pláži | Foto: Klára Stejskalová

Stále více lidí ale tráví dlouhé volno za hranicemi, mimo jiné i v České republice. Nakolik se zimní cestovací horečky dotkla finanční krize? Chodníky pokryté ledem, sníh a mráz 20 téměř stupňů pod nulou. Pro řadu Rusů nadšení, že tradiční ruská zima se všemi radovánkami ještě nezmizela.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kabrhelová o cestování Rusů

Pro množství dalších ale signál, že je třeba vyrazit načerpat sílu na další zimní měsíce za hranici. Moskevské ulice se během desetidenních novoročních svátků každoročně vyprazdňují. Nejčastěji ve prospěch destinací, kde místo ledu vládne slunce a teplo - jak potvrzuje pracovnice jedné z místních cestovních kanceláří Alena Ryžonková.

"Nejpopulárnější je Egypt, který je finančně nejvýhodnější, potom Thajsko, Indonésie a pak exotická místa jako jsou Maledivy, Seychely či Kuba a Dominikánská republika," vypočítává Alena Ryžonková, podle níž se vkus ruských turistů s příchodem ekonomické krize podstatně proměnil.

"Tržby nám poklesly průměrně o 30 až 40 procent. Krize tu sice byla už loni, ale teď se projevuje ještě mnohem citelněji. Lidé začali skutečně šetřit a pořádně zvažují, jestli si mohou dopřát dvě zahraniční dovolené za rok, případně v jaké zemi," říká Alena Ryžonková.

Jedna tradice posledních let se podle ní ale přeci jen drží - co se týče poznávacích zájezdů a výletů do Evropy, mezi Rusy i nadále vítězí Česká republika.

"Česko je příjemné, pěkné, Rusům je blízké mentalitou i jazykem. A samozřejmě není tak drahé jako ostatní evropské země. Proto ho mnoho ruských turistů volí na prvním místě, což se netýká jen zimních prázdnin, ale třeba i květnových svátků," vysvětluje manažerka cestovní kanceláře.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme