Krize s Islámským státem Kurdy ze všech území sjednotila, míní obyvatelé iráckého Kurdistánu

Iráčtí Kurdové bojují v plné síle po boku obránců syrského města Kobani proti radikálům z hnutí Islámský stát. 150 vojáků jednotek pešmerga se minulý týden přesunulo z iráckého Kurdistánu letecky i po zemi přes území Turecka. Přivezli s sebou i těžší vojenskou techniku, kterou syrští Kurdové v obklíčeném Kobani zoufale potřebují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník kurdských milic pešmerga na vojenském voze mířícím do Kobani | Zdroj: Reuters

Když před necelým týdnem opouštěli pešmergové Irák, vyprovázeli je místní lidé s radostí. A přestože je samotný irácký Kurdistán ve válce s Islámským státem, lidé tu vyslání pomoci do Sýrie podporují.

„Chtěli jsme pomoci Kobani už dávno. Naštěstí se to konečně stalo. Kobani je kurdské město a povinností každého Kurda je Kobani bránit. Ostatně například já mám v Kobani vzdálené příbuzné," říká Muhammad, který na okraji Erbílu v Iráku prodává kuřecí šavermu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se na pomoc Kobani dívají obyvatelé iráckého Kurdistánu, natáčel blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Stejně jako většina lidí v iráckém Kurdistánu je toho názoru, že krize s Islámským státem Kurdy ze všech území sjednotila.

„Kobani je v troskách. Džihádisté, to nejsou lidé, nemají žádnou víru, jsou to vlastně žoldáci. A i když jsme poslali do Sýrie jen 150 vojáků pešmergy, rozhodně to zvedne morálku všech Kurdů,“ myslí si Muhammad.

Pomoc syrskému Kobani hájí i samotné ministerstvo pro činnost pešmergů. „Vyslání našich jednotek nás tady, v Kurdistánu, rozhodně neoslabí. A pokud nás Kurdové v Kobani požádají o další posily, pošleme je," řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva Helgurd Mela Alí.

Podle něj záleží vše na požadavcích obránců Kobani. Oni prý určují, kolik čeho potřebují a v iráckém Erbílu se pak snaží jejich požadavkům vyhovět.

„Velení západního Kurdistánu, kde je i Kobani, nás požádalo o pomoc a ta spočívá ve vyslání těžkých zbraní. Takže na základě jejich požadavku jsme pro ně vybrali výzbroj a vojáky," říká Mela Alí.

Přitom právě nedostatečná výzbroj zůstává podle něj hlavním problémem pro irácké kurdské bojovníky. „Mezinárodní koalice nám leteckými údery opravdu vydatně pomáhá. Ale pokud jde o výzbroj, tak tam je podpora malá. Stále žádáme mezinárodní společenství, aby nás podpořilo dodávkami zbraní.“

Pešmergové: Obsazená území už neopustíme

Mela Alí naznačuje i další plány, které kurdské jednotky na severu Iráku mají. „Prvním krokem naší strategie je osvobodit ta území, kterých se před dvěma měsíci zmocnili teroristé z Islámského státu,“ říká.

„Tam patří i Sindžár nebo křesťanské obce na severu země. A patří tam i okolí Kirkúku,“ zdůrazňuje mluvčí citlivý předmět sporu mezi kurdskou a bagdádskou vládou.

Na ropu bohatý Kirkúk totiž před letním útokem džihádistů kurdské autonomii nepatřil, po ústupu irácké armády ho ale pešmergové obsadili a už se ho nehodlají vzdát. „Kirkúk i další oblasti, které jsme po irácké armádě převzali, už neopustíme,“ řekl velitel jedné jednotky pešmergů.

Bagdád teď ale není v situaci, kdy by si mohl konfrontaci s Kurdy dovolit.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme