Krize v Dárfúru by mohla destabilizovat další oblasti

Zhruba dva milióny obyvatel západosúdánského Dárfúru musely opustit své domovy. Jeden milión 800.000 běženců stále živoří v provincii, zatímco zbytek odešel hledat štěstí do sousedního Čadu. V El-Dženíně u čadsko-súdánské hranice byl také zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlický tábor Ardamata | Foto: Jiří Hošek

V tuto chvíli se u desítek tisíc běženců až na výjimky nevyskytuje podvýživa. Na Dárfúr by ale zanedlouho mohl tvrdě dolehnout nedostatek potravin. Prsty v tom, stejně jako ve vyhánění afrického obyvatelstva, mají znovu arabské tlupy.

"Lidé se právě teď snaží sklidit úrodu. Dostáváme ale nová a nová svědectví od vesničanů, podle nichž Arabové vyhánějí na pole zvířata, aby úrodu zničila. Před začátkem konfliktu existovala dohoda, že se nic takového dít nebude," tvrdí Heléne Caux z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Na 200.000 dárfúrských běženců už překročilo hranice s Čadem. Podle Jeana-Marieho Fakhouriho, šéfa speciálních operací UNHCR v Súdánu, by tak mohlo dojít k destabilizaci situace v další zemi.

"Ve východním Čadu jsou teď oblasti, kde běženci převyšují místní obyvatelstvo v poměru 4 ku jedné! Navíc východní Čad je nesmírně chudý, co se týče přírodních zdrojů, jako jsou voda nebo dříví na otop. Přítomnost běženců zásoby ještě snižuje a tak vznikají konflikty mezi domorodci a uprchlíky."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme