Krize v Dárfúru by mohla destabilizovat další oblasti

Zhruba dva milióny obyvatel západosúdánského Dárfúru musely opustit své domovy. Jeden milión 800.000 běženců stále živoří v provincii, zatímco zbytek odešel hledat štěstí do sousedního Čadu. V El-Dženíně u čadsko-súdánské hranice byl také zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlický tábor Ardamata

uprchlický tábor Ardamata | Foto: Jiří Hošek

V tuto chvíli se u desítek tisíc běženců až na výjimky nevyskytuje podvýživa. Na Dárfúr by ale zanedlouho mohl tvrdě dolehnout nedostatek potravin. Prsty v tom, stejně jako ve vyhánění afrického obyvatelstva, mají znovu arabské tlupy.

"Lidé se právě teď snaží sklidit úrodu. Dostáváme ale nová a nová svědectví od vesničanů, podle nichž Arabové vyhánějí na pole zvířata, aby úrodu zničila. Před začátkem konfliktu existovala dohoda, že se nic takového dít nebude," tvrdí Heléne Caux z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Na 200.000 dárfúrských běženců už překročilo hranice s Čadem. Podle Jeana-Marieho Fakhouriho, šéfa speciálních operací UNHCR v Súdánu, by tak mohlo dojít k destabilizaci situace v další zemi.

"Ve východním Čadu jsou teď oblasti, kde běženci převyšují místní obyvatelstvo v poměru 4 ku jedné! Navíc východní Čad je nesmírně chudý, co se týče přírodních zdrojů, jako jsou voda nebo dříví na otop. Přítomnost běženců zásoby ještě snižuje a tak vznikají konflikty mezi domorodci a uprchlíky."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme