Krize v Ekvádoru pokračuje. V Quitu se ozvalo několik výbuchů, vězni zadržují na 180 dozorců

Vlna násilí v Ekvádoru pokračuje. Několik náloží vybuchlo v hlavním městě Quito a na východě země při žhářském útoku zemřeli dva lidé, psala ve čtvrtek agentura AP. Situace je nadále velmi napjatá ve věznicích, kde vězni zadržují na 180 dozorců a zaměstnanců. Vlna násilí vypukla na konci minulého týdne a prezident Daniel Noboa v zemi vyhlásil stav vnitřního ozbrojeného konfliktu. Noboa řekl, že pomoc Ekvádoru nabídlo na 40 zemí.

Quito Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve středu Quito zasáhlo několik explozí, které ale způsobily jen menší škody na majetku. Policii v ekvádorské metropoli však zaměstnala i řada falešných hlášení o nastražených bombách.

Během žhářského útoku na východě země pak zemřeli dva lidé a dalších devět bylo zraněno. Celkově od neděle zemřelo na 16 lidí. V největším městě Guayaquil, jehož přístav kartely využívají pro vývoz kokainu z Kolumbie a Peru, hlídkují policisté a vojáci a podle agentury AFP je v ulicích nezvykle málo lidí. Školy pozastavily vyučování do pátku a mnoho obchodů má zavřeno.

Situace v Ekvádoru je jako ze seriálu Narcos. I na tamní poměry je bezprecedentní, soudí politolog

Číst článek

Napjatá situace je nadále v ekvádorských věznicích. Podle čtvrtečního prohlášení správy věznic SNAI vězni zadržují na 180 dozorců a zaměstnanců, což je o několik desítek lidí více než ve středu. Ekvádorské věznice, kde na 32 000 vězňů dohlíží 2600 dozorců, opakovaně zažívají vzpoury a zločineckým skupinám se podle expertů podařilo proniknout do policejních struktur.

„Přijali jsme pomoc od Argentiny a Spojených států,“ řekl ve čtvrtek ekvádorský prezident Noboa. Svou pomoc latinskoamerické zemi podle prezidenta nabídlo na 40 států.

„Potřebujeme vojenskou pomoc ohledně personálu, vojáků, a asistenci v rozvědných činnostech, dělostřelectvu a výbavě,“ řekl Noboa. Řada zemí včetně USA či EU vlnu násilí v Ekvádoru odsoudila. Noboa také chce, aby okolní země převzaly z ekvádorských věznic své vězněné občany.

Poškozený dům v Quitu | Foto: Karen Toro | Zdroj: Reuters

Krize v zemi vypukla poté, co se v neděli podařilo uprchnout z vězení šéfovi gangu Los Choneros Adolfovi Macíasovi, kterého úřady považují za nejnebezpečnějšího zločince v zemi.

České ministerstvo varuje před cestou do Ekvádoru. Od pondělka tam zemřelo nejméně deset lidí

Číst článek

V reakci na to vláda zavedla v zemi mimořádný stav, na který zločinecké gangy zareagovaly vlnou násilí v ulicích a věznicích. V úterý pak ozbrojenci přerušili živé vysílání státní televize TC. Novináře a televizní zaměstnance po několik hodinách osvobodila policie. Noboa krátce poté povolal armádu do boje proti kartelům a vyhlásil stav vnitřního ozbrojeného konfliktu.

Pro nejmladšího prezidenta v dějinách Ekvádoru je současná vlna násilí zásadní zkouškou. Šestatřicetiletý Noboa, který je v úřadu od listopadu, připravoval zpřísnění režimu ve věznicích, ze kterých šéfové gangů často řídí své zločinecké organizace.

Vyhlášením mimořádného stavu a stavu vnitřního ozbrojeného konfliktu se do potírání organizovaného zločinu může ve větší míře zapojit armáda. Od pondělí se podle úřadů podařilo zadržet přes 370 údajných členů gangů. Těch je podle prezidenta v zemi přes 20 000. V obtížné situaci má však Noboa podporu prakticky celého parlamentu, který je jinak velmi rozdrobený a rozhádaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme