Krize v eurozóně zasáhne do programu summitu zemí G20

Řešení dluhové krize v eurozóně se citelně promítne do jednání lídrů 20 nejprůmyslovějších zemí na jejich summitu ve francouzském Cannes. Evropská unie čelí rostoucí nejistotě finančních trhů potom, co řecká vláda oznámila úmysl uspořádat referendum o dalším záchranném plánu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama na summitu G20 v Cannes

Prezident Obama na summitu G20 v Cannes | Zdroj: Reuters

Ten eurozóna přijala minulý čtvrtek v noci a obsahuje například škrtnutí poloviny pohledávek soukromých investorů vůči Řecku nebo 30miliardovou injekci pro řecké banky. Unie teď dala Řecku jasně na vybranou – buď pokračovat s eurozónou, nebo ji opustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Pavel Novák a analytik institutu CERGE Jan Novotný komentují postavení Řecka v souvislosti se summitem G20

Na schůzce s řeckým premiérem Papandreem Německo s Francií oznámily, že Atény nedostanou 8miliardovou splátku z prvního záchranného balíku, dokud nebude po referendu jasno, že Řecko zůstává v eurozóně.

„Dali Řecku jasně na vybranou – buď půjdete s námi, nebo zkrátka budete mít budoucnost bez nás, vy Řekové si musíte vybrat, ale bude vás to hodně bolet. Takže myslím, že už se tady počítá s odchodem Řecka jako s reálnou variantou,“ popisuje nálady panující na summitu zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Téma řeckých obstrukcí kolem přijetí pomoci ovlivní i celé jednání summitu zemí skupiny G20.

„Nejdůležitějším aspektem našeho snažení v příštích dvou dnech summitu bude řešení finanční krize tady v Evropě,“ řekl po bilaterální schůzce s francouzským prezidentem Sarkozym šéf Bílého domu Barack Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník analytického centra Glopolis Jiří Čáslavka informuje o programu summitu

Jednání o Řecku

Summit G20 sice začíná oficiálně až odpoledne, už dopoledne se ale měli sejít zástupci evropských zemí. Jedná se o mimořádnou schůzku, kterou svolaly Francie a Německo kvůli komplikacím s Řeckem.

Jednání se nezúčastnily všechny země eurozóny. Kromě Francie, Německa a zástupců Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu dorazil například italský premiér Berlusconi nebo představitelé španělské vlády.

ČTĚTE TAKÉ: Dokud nebude výsledek referenda, nedostane Řecko pomoc

Tématem tedy kromě samotného Řecka mohou být i možné důsledky pro italskou a španělskou ekonomiku, které se také potýkají s problémy.

Německá kancléřka a francouzský prezident jasně řekli, že Atény nedostanou další peníze, dokud neproběhne referendum, a dostali tím Řecko pod velký tlak.

Někteří poslanci řecké vládní strany PASOK proto začali tvrdit, že referendum je nebezpečné. V Řecku tak ztrácí návrh na referendum o další mezinárodní finanční pomoci půdu pod nohama.

Kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy na tiskové konferenci konané po setkání s řeckým premiérem | Foto: Reuters

„Referendum v takto bouřlivých časech mohou ovlivnit události, které proběhnou několik hodin před samotným referendem, například několik nešťastných výroků či nehoda během demonstrace, a rázem se změní nálada lidu,“ obává se dalšího vývoje situace analytik institutu CERGE Jan Novotný.

Mnoho lidí prý sice říká, že odchod z eurozóny by pro Řecko znamenal jakousi svobodu, podle Novotného by ale přinesl především velké problémy:

„Odchod z eurozóny je strašně složitá věc. Zatím si nikdo nedovede představit, jak by to probíhalo. Bavíme-li se o odchodu z eurozóny, je to otázka tří měsíců? Tří let? Deseti let? Je to opravdu velmi, velmi problematické a neslo by to pro Řecko velké náklady, se kterými by se muselo navíc vypořádat.“

Dodává, že odchodem Řecka by eurozóna také ztratila na důvěryhodnosti. Pokud by navíc řecké problémy poškodily Evropskou unii jako takovou, postihlo by to podle Novotného celou globální ekonomiku.

Další program summitu

„Myslím si, že v Řecku by se měli dohodnout na tom, co vlastně chtějí, a teprve potom to komunikovat navenek,“ říká spolupracovník analytického centra Glopolis Jiří Čáslavka s tím, že řecký premiér a ministr financí říkají každou chvíli něco jiného.

ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi nakonec nepřiveze na summit návrh radikálních reforem

Přestože je atmosféra summitu zásadně ovlivněna řeckou krizí, nejedná se o jediné téma, které budou zástupci ekonomicky nejvlivnějších zemí světa projednávat.

„Francouzské předsednictví přišlo s velmi ambiciózní agendou. Nicolas Sarkozy chtěl z tohoto summitu udělat jakýsi summit Breton Woods 2. Mělo se jednat o zásadních otázkách světové architektury. To se asi nepodaří,“ přibližuje Čáslavka původní plány.

Sarkozy podle něj přesto zcela nepodlehl tlaku situace a odpoledne by se tak mělo jednat o globální ekonomické situaci, o možnostech povzbuzení hospodářského růstu nebo o reformě světové finanční soustavy.

Prezident Sarkozy na summitu G20 v Cannes | Foto: Reuters

Jednotliví prezidenti a předsedové vlád přijížděli do Cannes kolem poledne. „Dnes odpoledne zvláštní host summitu Bill Gates představí zprávu o rozvojové spolupráci, bude se mluvit i o obchodu a globálním vládnutí,“ dodává Čáslavka.

Zítra by měla být na programu kromě finanční regulace také daň z finančních transakcí. Čáslavka si ale nemyslí, že by v tomto bodě dospěly zúčastněné státy k dohodě, protože mimo Evropu je podpora daně slabá.

Dalším tématy budou například potravinové spekulace, klimatické změny nebo korupce.

Pavel Novák, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme