Krize v Libanonu dospěla ke kompromisu mezi vládou a Hizballáhem

Libanonská vláda nebude rušit telefonní sítě Hizballáhu a nechá na svém místě i šéfa bezpečnosti na bejrútském letišti. Opoziční ozbrojenci se na oplátku stahují z bejrútských ulic a předávají kontrolu armádě. K takovému kompromisu dospěla krize v Libanonu po třídenních bojích, během kterých zahynulo na 40 lidí a tisíce Libanonců odešly ze svých domovů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ozbrojenec organizace  Amal  v Bejrútu

ozbrojenec organizace Amal v Bejrútu | Zdroj: ČTK

Je to vítězství šíitského Hizballáhu, shodují se komentátoři. Vláda mu chtěla zavřít telekomunikace kvůli údajnému ohrožování státní bezpečnosti. A šéf ostrahy letiště měl být sesazen proto, že prý tam Hizballáhu umožňoval provádět špionáž. Vláda premiéra Fuáda Siniury nakonec z obou záměrů včera vycouvala. Kompromis pak oznámila armáda, a vláda si tak navenek zachovala tvář.

Opozice, ve které jsou kromě šíitů i křesťané a sunnité, tvrdí, že Západem podporovaná vláda je neústavní. Od rezignací v roce 2006 v ní totiž není žádný šíitský ministr. Libanonský model přitom důsledně dbá na přesné zastoupení všech skupin v politickém systému.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme