Krize v Pobřeží slonoviny se chýlí ke konci, Gbagbo zůstal obklíčený ve svém bunkru

Politická krize v Pobřeží slonoviny se už možná chýlí ke konci. Jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Alassana Ouattary obklíčily spolu s jednotkami tamní mírové mise OSN rezidenci bývalého prezidenta Laurenta Gbagba, který se po loňských volbách odmítl vzdát úřadu. Od té doby zuřily v zemi ozbrojené střety mezi stoupenci obou rivalů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Síly věrné Alasanu Outtararovi zatlačují v Pobřeží slonoviny vojáky dosavadní hlavy státu Laurenta Gbagby | Zdroj: Reuters

Gbagbo se stále odmítá vzdát svého úřadu, jeho pád se ale blíží. Spolu s posledními asi 200 členy své gardy zůstal neprodyšně obklíčen ve svém bunkru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Pobřeží slonoviny mluvil na Rádiu Česko český velvyslanec v sousední Ghaně Miloslav Machálek

I když se Gbagbo vzdá, v Abidžanu a v dalších oblastech Pobřeží slonoviny stále zůstávají bojovníci sympatizující s bývalým prezidentem, upozorňuje český velvyslanec v Ghaně Miloslav Machálek.

„Budou frustrováni z toho, že jejich prezident odchází. Z toho pramení pro Alassana Ouattaru určité nebezpečí, takže jeho první prioritou musí být především zabezpečit Abidžan tak, aby nedocházelo k dalším pouličním přestřelkám a aby se bezpečnostní situace uklidnila,“ říká velvyslanec.

Etnické střety mají v Pobřeží slonoviny už velké množství obětí. Podle posledních zpráv jednotky OSN objevily na západě Pobřeží slonoviny více než sto mrtvých těl, už minulý týden zahynulo na západě země nejméně 800 lidí. Roste také počet uprchlíků do okolních zemí.

„Došlo dokonce k případům, že ozbrojení námezdní žoldáci z Pobřeží slonoviny přešli hranici do Ghany a byli zadržení policejními orgány. V současné době ghanská pohraniční služba má zvýšenou ostrahu, aby k těmto přechodům nedocházelo,“ popsal situaci velvyslanec Machálek.

Martin Hromádka, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme