Krize v Pobřeží slonoviny zažehnána není. Gbagbo stále odmítá rezignovat

Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo stále nerezignoval, ale jeho odchod se blíží, potvrzují francouzští činitelé, podle nichž prezident, poražený v posledních volbách, vyjednává o podmínkách svého odchodu. Za tu nejdůležitější považuje imunitu pro sebe a svou rodinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Síly věrné Alasanu Outtararovi zatlačují v Pobřeží slonoviny vojáky dosavadní hlavy státu Laurenta Gbagby

Síly věrné Alasanu Outtararovi zatlačují v Pobřeží slonoviny vojáky dosavadní hlavy státu Laurenta Gbagby | Zdroj: Reuters

Laurent Gbagbo dál zůstává v podzemním bunkru ve své rezidenci. Původní informace OSN, že by chtěl rezignovat, ale popírá. Jeho generálové se prý nicméně snaží vyjednávat o možnosti předání moci mezinárodně uznávanému vítězi nedávných prezidentských voleb Alassanu Ouattarovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Pobřeží slonoviny mluvil na Rádiu Česko Miloslav Machálek, český velvyslanec v Ghaně

Gbagbo při jednání s francouzskými činiteli usiluje o to, aby se nemusel v budoucnu zodpovídat ze zločinů na civilistech, kterých se jeho přívrženci dopustili a byl mu zajištěn důstojný odchod ze země. Zatím však odmítl podepsat dokument, v němž by uznal svou volební porážku.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppy však naznačil, že Gbagbovi už nezbývá mnoho manévrovacího prostoru. Navzdory rozporuplným zprávám přicházejících ze země je pravděpodobné, že Gbago ztratil prezidentský palác. Prezident Sarkozy vyzval vítěze voleb Alassana Ouatturu, aby co nejdříve vytvořil vládu národní jednoty.

„Boje v Abidžanu byly na žádost generálů Laurenta Gbagba zatím zastaveny s tím, že se vyjednává o dalším postupu. O tom, za jakých podmínek by měl Gbagbo odstoupit,“ říká Miloslav Machálek, český velvyslanec v Ghaně a dodává:

„Z vojenského hlediska je jeho situace bezvýchodná. Klid zbraní je dán tím, že jeho protiletecká obrana a vojenské jednotky, které ho hlídali, byly v podstatě zničeny. I kdyby ale situace skončila mírovou cestou, mám z toho takový pocit, že jde jen o počátek problémů, kterým bude Alsasan Ouattara vystaven. Je třeba si uvědomit, že většina lidí v Abidžanu volila Gbagba a nepokoje jsou motivovány i etnickými a religiózními důvody. Řešit tuto situaci bude pro nového prezident velmi obtížné.“

Jan Šmíd, Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme