Krize vyhání řecké důchodce z kaváren, přesto si řada z nich umí užívat života

Ani tvrdě doléhající hospodářská krize nedokáže změnit zažité rituály. Důchodci z řeckého ostrova Korfu si nenechali vzít své tradiční sportovní vyžití a jako každou zimu se den co den schází u větrného mlýna v hlavním městě ostrova. Své starosti, radosti i politickou situaci pak probírají ve vlnách moře, jsou to totiž plavci otužilci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otužilci na Korfu si užívají života i navzdory krizi | Foto: Pavla Smetanová

Šestaosmdesátileté stařenka Litsa se už v jedenáct dopoledne vyhřívá na sluníčku. Na sobě má bikiny a dokuřuje cigaretu. Po chvilce se začínají trousit ostatní.

Jejich věk se pohybuje zhruba od 55 do 90 let. Prošedivělí nebo plešatí, pupkatí i štíhlí pánové se hromadně svlékají do plavek a skáčou do vody jeden po druhém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová se vydala za skupinkou řeckých otužilců

Dámy, které ještě před chvilkou plavaly v desetistupňovém moři, pak vyndají z tašek bílé fazole v tomatové omáčce, sýrové koláčky, olivy a chobotničky v octě.

Všichni jsou v dobré náladě a povídají si. Probírají se vnoučata, manželky, snachy, nemoci, ostrovní drby, kvalita tsipoura a recepty na různá jídla. Letošní zimu ale jasně převažuje politika.

„Už dvakrát mi za poslední tři měsíce odstřihli elektřinu,“ rozčiluje se šedesátnice vystavující svoji tvář zimnímu slunci. Ostatní živě diskutují o nových daních z nemovitosti, které jsou vázané právě na elektřinu.

„Máme tady partu,“ vysvětluje bývalý policista Kýrios Spyros, co táhne důchodce k moři. „Scházíme se, probíráme politiku, rodinné starosti a daně a děláme něco pro své tělo. Plavu už devatenáct let. A za tu dobu je nás v klubu už kolem 120.“

Otužilci na Korfu si užívají života i navzdory krizi | Foto: Pavla Smetanová

„Když skočíš do vody, zapomeneš na krizi, na starosti. Neutrácíme peníze ani v kavárnách, ani v posilovnách. Chodíme si sem popovídat,“ dodává pan Jannis.

„Já to dělám, aby mi nebyla zima a abych nenastydla. Z počátku je voda docela studená, ale pak je to v pohodě. Od té doby, co plavu, nebývám vůbec nemocná,“ hlásí se o slovo také jedna z plavkyň.

Partička důchodců, která si říká klub Tučňáků, má dokonce svého voleného předsedu.

Pavla Smetanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme