Krize vyhání řecké důchodce z kaváren, přesto si řada z nich umí užívat života

Ani tvrdě doléhající hospodářská krize nedokáže změnit zažité rituály. Důchodci z řeckého ostrova Korfu si nenechali vzít své tradiční sportovní vyžití a jako každou zimu se den co den schází u větrného mlýna v hlavním městě ostrova. Své starosti, radosti i politickou situaci pak probírají ve vlnách moře, jsou to totiž plavci otužilci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otužilci na Korfu si užívají života i navzdory krizi | Foto: Pavla Smetanová

Šestaosmdesátileté stařenka Litsa se už v jedenáct dopoledne vyhřívá na sluníčku. Na sobě má bikiny a dokuřuje cigaretu. Po chvilce se začínají trousit ostatní.

Jejich věk se pohybuje zhruba od 55 do 90 let. Prošedivělí nebo plešatí, pupkatí i štíhlí pánové se hromadně svlékají do plavek a skáčou do vody jeden po druhém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová se vydala za skupinkou řeckých otužilců

Dámy, které ještě před chvilkou plavaly v desetistupňovém moři, pak vyndají z tašek bílé fazole v tomatové omáčce, sýrové koláčky, olivy a chobotničky v octě.

Všichni jsou v dobré náladě a povídají si. Probírají se vnoučata, manželky, snachy, nemoci, ostrovní drby, kvalita tsipoura a recepty na různá jídla. Letošní zimu ale jasně převažuje politika.

„Už dvakrát mi za poslední tři měsíce odstřihli elektřinu,“ rozčiluje se šedesátnice vystavující svoji tvář zimnímu slunci. Ostatní živě diskutují o nových daních z nemovitosti, které jsou vázané právě na elektřinu.

„Máme tady partu,“ vysvětluje bývalý policista Kýrios Spyros, co táhne důchodce k moři. „Scházíme se, probíráme politiku, rodinné starosti a daně a děláme něco pro své tělo. Plavu už devatenáct let. A za tu dobu je nás v klubu už kolem 120.“

Otužilci na Korfu si užívají života i navzdory krizi | Foto: Pavla Smetanová

„Když skočíš do vody, zapomeneš na krizi, na starosti. Neutrácíme peníze ani v kavárnách, ani v posilovnách. Chodíme si sem popovídat,“ dodává pan Jannis.

„Já to dělám, aby mi nebyla zima a abych nenastydla. Z počátku je voda docela studená, ale pak je to v pohodě. Od té doby, co plavu, nebývám vůbec nemocná,“ hlásí se o slovo také jedna z plavkyň.

Partička důchodců, která si říká klub Tučňáků, má dokonce svého voleného předsedu.

Pavla Smetanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme