Krizi v Libyi se pokouší řešit i venezuelský vůdce Hugo Chávez

Venezuela nejprve na libyjskou krizi oficiálně nereagovala a vyčkávala. Po týdnu se ale prezident Hugo Chávez de facto postavil za Kaddáfiho vládu s tím, že si problémy v zemi má vyřešit sama. Nově ale Chávez přichází s mírovým plánem pro Libyi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Hugo Chávez | Foto: Gobierno Bolivariano de Venezuela

Vztah Venezuely a Libye je vedle osobního přátelství jejích lídrů založen na několika smlouvách o spolupráci, které sahají od zemědělství a kultury až po technologickou oblast. Venezuelské kontakty s Libyí začaly před více než pěti lety, kdy byl Hugo Chávez při jedné ze svých návštěv této země vyznamenán titulem ochránce lidský práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová mluví z Caracasu o venezuelském návrhu na řešení krize v Libyi v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Venezuelský prezident, má k Lybii blízko i po ideologické stránce. Obě vlády se dosud snažily stavět režim na hodnotách socialismu a nabídnout světu alternativní způsob organizace společnosti, což souvisí také s jejich nepřátelstvím ke Spojeným státům. Dalším podstatným prvkem jejich spolupráce je ropné bohatství a členství v OPEC, kde často vyjednávaly společnou pozici.

Před dvěma lety prezident Chávez potvrdil své přátelství s Kaddáfím, když mu udělil nejvyšší venezuelské vyznamenání – meč Simona Bolívara a nazval ho Libyjským osvoboditelem, což vzbudilo velmi rozporuplné reakce.

Návrh na řešení krize

Hugo Chávez tento týden navrhl svůj vlastní plán na řešení krize, který představil Lize arabských států a prezidentu Kadáfímu. Jeho projekt vytvoření komise spřátelených států, která by zprostředkovala vyjednávání s libyjskými povstalci, ale včera s díky odmítl syn Muammara Kaddáfího i mluvčí libyjské opozice, stejně jako Francie a USA.

Již od začátku Chávezovu prolibyjskou pozici kritizovala opoziční MUD, která odsoudila prezidentovu nezodpovědnost, kvůli níž se Venezuela řadí do skupiny kontroverzních států. Několikrát proto vyzvali prezidenta k přitvrzení jeho politiky. Také po Kaddáfím požadují vrácení meče Simona Bolívara, jehož hodnoty podle nich nepředstavuje.

Přesto je v Caracasu na dnešek plánována schůzka latinskoamerického sdružení ALBA, kde by se mělo řešení krize ještě jednou probírat se zástupci spřátelených vlád, kam patří například Ekvádor, Nikaragua, Bolívie a Kuba.

Hanka Shánělová, Nina Hönigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme