Krizi v Sýrii musíme řešit politicky, shodl se Putin s Merkelovou. Hollande nesouhlasí

Vladimir Putin má za sebou návštěvu Německa a Francie. Mluvilo se nejen o krizi v eurozóně, velkým tématem bylo i dění v Sýrii. V Berlíně se ruský prezident s německou kancléřkou Angelou Merkelovou shodl, že obě země chtějí zabránit občanské válce v Sýrii, a to prostřednictvím politického řešení celého konfliktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a jeho francouzský protějšek Francois Hollande

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a jeho francouzský protějšek Francois Hollande | Zdroj: Reuters

„Shodli jsme se na tom, že přednost dáváme politickému řešení,“ řekla Merkelová. Plán mírového vyjednavače Koffiho Annana je prý dobrým východiskem, musí být ale podpořen v Radě bezpečnosti OSN.

Rusko je na mezinárodní scéně kritizováno za dodávky zbraní svému syrskému spojenci. Vladimir Putin to po setkání s Merkelovou popřel slovy, že Rusko do Sýrie nedováží žádné zbraně, které by byly použity proti rebelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé Rádia Česko byl bývalý konzul v Petrohradu Vladimír Votápek

Ve Francii naopak ke shodě na postoji k dění v Sýrii nedošlo. Francouzskému prezidentovi Putin sdělil, že má pochybnosti o účinnosti hospodářských sankcí

Hollande marně požadoval po Putinovi podporu v otázce nezbytného odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada jako jediné cesty k řešení krize. „Režim Bašára Asada se dopustil činů, jimiž se zdiskreditoval,“ prohlásil Hollande.

Putin odpověděl, že v odstoupení prezidenta cestu k řešení krize nevidí a rovněž zpochybnil účinnost sankcí OSN vůči Sýrii, které Francie rovněž požaduje. Ruský prezident v Paříži znovu zopakoval, že Rusko nechce o Sýrii v OSN vůbec jednat.

Krize v EU ohrožuje i Rusko

Evropští lídři naopak za Vladimirem Putinem zamíří zítra, do Petrohradu, kde se koná dvoudenní summit Rusko - Evropská unie. Řešit se bude především finanční krize EU, která ohrožuje i ruskou ekonomiku a tématem bude i bezvízový styk pro Rusko po zemích EU.

„Myslím, že se lídři zmíní i o smlouvě mezi EU a Ruskem, kterou nejsou schopni dojednat, podepsat a ratifikovat už více než deset let. V tomto případě leží míč na straně EU, kde různé země zaujímají vůči Rusku různé politiky a na tom vázne celé jednání. V tomto konkrétním bodě není problém na straně Ruska,“ míní bývalý konzul v Petrohradu Vladimír Votápek.

Posun nepředpokládá ani v otázce bezvízového režimu se zeměmi EU. „Vízová otázka je právě jedna z otázek, kvůli kterým ta dohoda stojí. Myslím, že změna nájemníka v Kremlu tento problém nevyřeší,“ říká Votápek.

Rusko podle něj není v pozici, aby mohlo Evropě pomáhat: „Rusko má na první pohled imponující devizové rezervy, takže to vypadá, že by mohlo investovat v EU. Myslím ale, že jeho možnosti jsou velmi omezené. Zaprvé, ruská ekonomika je velmi křehká, ruský rubl je velmi nestabilní a ruská burza může v jakémkoli okamžiku spadnout. Zadruhé, cena ropy padá a to je pro ruskou ekonomiku obrovský problém.“

Jan Šmíd, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme