Krizové štáby klíčových ministerstev mají stálou pohotovost

Meziresortní krizový štáb nechává v platnosti všechna už dříve zavedená bezpečnostní opatření. V permanentní pohotovosti jsou krizové štáby českých ministerstev vnitra, obrany, zahraničních věcí a zdravotnictví. Jejich členové jsou na telefonu a v případě mimořádných událostí jsou schopni se sejít do půl hodiny. Pohotovost mají samozřejmě i zpravodajské služby, a to v souvislosti s očekávanou odvetou Spojených států za úterní teroristické útoky. S jejich zástupci, kteří jsou součástí meziresortního krizového štábu, jednali v sobotu ministři vnitra, obrany a zahraničí. Podle mluvčí resortu vnitra Gabriely Bártíkové šlo o běžnou informativní schůzku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní úřad pro jadernou bezpečnost udržuje zpřísněná bezpečnostní opatření v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Jak potvrdila předsedkyně úřadu Dana Drábová, jde především o zostřený režim fyzické ochrany, omezení návštěv na minimum a zvýšený dohled nad letovým prostorem. V dnešním obnovení štěpné reakce v Temelíně Drábová nevidí zvýšené riziko. Obě elektrárny jsou podle ní totiž připraveny k okamžitému odstavení, které je možné provést v Temelíně do šesti a v Dukovanech do 13 sekund.

V Katedrále Svatého Víta na Pražském hradě se v sobotu za účasti prezidenta Václava Havla s chotí, diplomatického sboru, nejvyšších představitelů křesťanských církví a zástupů občanů konala ekumenická bohoslužba. Byla věnována obětem terorismu ve Spojených státech a představovala duchovní most mezi českým a americkým lidem. Bohoslužbu pořádalo pražské arcibiskupství a Ekumenická rada církví. Sešli se na ní nejen duchovní, nejen věřící, ale i nevěřící, lidé dobré vůle, kteří myslí na trápení a žal amerického lidu. Lidé, kteří cítí lítost, smutek, obavy o lidstvo i osobní strach, ale také vztek, bezmoc i touhu po pomstě. Primas český, kardinál Vlk řekl: "Zabít nic netušícího je hrozné, ale hrozné je být teroristou, vrahem a zoufalcem, který je oddán nenávisti a zlu". Kardinál prosil o světlo pro život lidí. Synodní senior, evangelík Pavel Smetana pod klenbou katedrály mimo jiné připomněl a zdůraznil soudržnost amerických rodin. Citoval poslední telefonické vzkazy obětí: "Miluji Tě a vždycky jsem Tě miloval". Smrt - jak řekl - nemá poslední slovo, nýbrž život, život nad veškeré lidské pomyšlení.

ČSA vypraví i dnes pravidelné linky do Spojených států. Aerolinie dostaly od amerických úřadů veškerá potřebná povolení. Podle mluvčího Daniela Plovajka, ale budou oba plánované lety na newyorská letiště JFK a Newark ve 12:35 a 12:40 zpožděny přibližně o dvě hodiny. Důvodem je složité a zdlouhavé odbavování cestujících kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením. Tato procedura proto začne se značným časovým předstihem.

Ve veřejnou obhajobu teroristického útoku na Spojené státy se zvrhla včerejší původně protiromská demonstrace Národně sociálního bloku v Mostě. Jak prohlásil předseda této ultrapravicové organizace Jan Kopal, USA si nic jiného nezaslouží. Spojené státy podle něj v minulosti v podstatě podporovaly mezinárodní terorismus a účastnily se například vraždění civilního obyvatelstva v Jugoslávii. Demonstrace, na kterou se sjely pouhé tři desítky extremistů z celé republiky, nakonec skončila bez zásahu policie.

Milan Kopp, Eva Ziliziová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme