Krušné hory zapáchají, Sasko pátrá po příčině

Do pátrání po zdroji nepříjemného zápachu na německé straně Krušných hor nasadili v Sasku i ultralehká letadla. Ta dnes budou pomáhat při měření škodlivin v ovzduší. Sasové si na puch stěžují už několik let. Loni předali stížnost i do Evropského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krušné hory - Loučná | Foto: David Hertl

Dosavadní šetření zdroj nepříjemného puchu připomínající kočičinec neobjevila. Obyvatelé německé části Krušných hor jsou ale přesvědčeni, že zápach přichází z české strany.

Objevuje se vždy na podzim a v zimě při teplotní inverzi a jeho příčinou jsou pravděpodobně emise z různých průmyslových podniků v severních Čechách.

Podle saského ministra životního prostředí Franka Kupfera je třeba brát přetrvávající problém znečištění vážně. Proto nařídil okamžitě zahájit odběr vzorků.

Zjištěná data by se měla analyzovat společně s českými úřady. Sasko ve snaze odhalit zdroj znečištění a puchu letos zdvojnásobilo počet měření a do odběru vzorků teď zapojilo i ultralehká letadla.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme