Krutost syrských útoků na Aleppo vyvolává mezinárodní pohoršení. Nálety zasáhly i nemocnice

Syrské letectvo podniklo soustředěné údery na Aleppo a jeho okolí. Cílem byly oblasti ovládané povstalci, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. Zdravotníci informovali, že nálety zasáhly a těžce poškodily dvě nemocnice ve východním Aleppu. O život přišli dva pacienti. Nálety zasáhly i severosyrskou povstaleckou vesnici Chán Túmán, která se nachází jižně od Aleppa. Podle syrského vojenského zdroje v ní byly zničeny obrněné vozy a další automobily, z nichž některé byly vybaveny kulomety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské Aleppo opět terčem bombardování. Vojenské letouny intenzivně útočily na povstalecké části města

Syrské Aleppo opět terčem bombardování. Vojenské letouny intenzivně útočily na povstalecké části města | Zdroj: Reuters

Oblasti Aleppa ovládané vzbouřenci se od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem, opakovaně staly terčem náletů syrského režimu.

Nálety ve středu podle zdrojů zahraničních agentur těžce poškodily dvě nemocnice na východě města a připravily o život dva pacienty. Ostatní ze zasažených zdravotnických zařízení byli převezeni do další nemocnice.

„Vojenské letouny letěly nad námi a začaly kolem čtvrté hodiny ráno vypouštět rakety přímo na nemocnici," řekl agentuře Reuters radiolog z jedné aleppské nemocnice. „Na pacienty na jednotce intenzivní péče padaly trosky," dodal.

V Aleppu je to horší než na jatkách, reagoval Pan Ki-mun

Poškozeny byly nemocnice M1 a M10, které patřily mezi osm fungujících zdravotnických zařízení ve východním Aleppu. Budovy zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Syrští opoziční aktivisté jsou přesvědčeni, že útoky byly úmyslné, protože vládní vojáci vědí, kde se nemocnice nacházejí.

Na zprávu o zásahu nemocnic zareagoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Aleppu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," prohlásil v New Yorku šéf OSN.

Nálet podle zpravodajské agentury Reuters zasáhl i pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní obyvatelé do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva, která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, tam zahynulo nejméně šest lidí. V oblasti dochází na několika frontách rovněž ke střetům mezi pozemními jednotkami syrské armády a povstaleckými bojovníky.

Syrská armáda útočí na Aleppo ze čtyř stran, WHO vyzvala k vytvoření humanitárních koridorů

Číst článek

Francouzská diplomacie usiluje v Radě bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce k zastavení palby v syrském Aleppu. Řekl to ve středu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Každou zemi, která bude proti rezoluci, bude podle něj možné považovat za spoluodpovědnou za tamní válečné zločiny.

„Krutost útoků v posledních dnech, systematické bombardování Aleppu, útoky na nemocnice a humanitární konvoje - to vše vyvolává mezinárodní pohoršení. To vše potvrzuje, že syrský režim za podpory Ruska a Íránu je v totální válce proti svému lidu," citovala šéfa francouzské diplomacie agentura AFP.

Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Aleppo, které mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to ve středu řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Kerry Lavrovovi řekl, že Rusko je zodpovědné za používání zápalných a těžkých bomb v městské oblasti. Vyjádřil také vážné znepokojení ohledně syrských a ruských útoků na nemocnice, zásoby vody a další civilní infrastruktury v Aleppu, řekl Kerryho mluvčí John Kirby.

Šéf americké diplomacie zdůraznil, že Spojené státy se chystají pozastavit americko-ruskou bilaterální angažovanost v Sýrii i navrhované partnerství obou zemí v boji proti terorismu. A to pokud „Rusko nepřijme okamžité kroky k ukončení útoku na Alepp a neobnoví příměří".

Muži prochází nálety poničeným Aleppem | Foto: Reuters

Syrské vládní síly za pomoci ruských letounů zesílily od minulého týdne útoky na bašty ozbrojené opozice v Aleppu. Různé zdroje hlásí civilní oběti včetně dětských. V Radě bezpečnosti OSN se jedná o rezoluci, která by v Aleppu nařídila klid zbraní.

Někteří západní činitelé jsou přesvědčeni, že v Aleppu dochází k válečným zločinům. Rusko má však v Radě bezpečnosti právo veta a tvrdí, že syrská vláda má právo se bránit proti ozbrojené vzpouře.

„Právě teď navrhujeme jednání o rezoluci k zastavení palby v Aleppu. Tato rezoluce přiměje každého, aby čelil své odpovědnosti: ti, kteří rezoluci neodhlasují, riskují, že budou odpovědni za spoluúčast za válečné zločiny," uvedl Ayrault ve francouzském parlamentu.

Některé aleppské ulice jsou zcela zavaleny sutí, mezi mrtvými se podle zdravotníků nachází i ženy a děti. | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme