Krutost syrských útoků na Aleppo vyvolává mezinárodní pohoršení. Nálety zasáhly i nemocnice

Syrské letectvo podniklo soustředěné údery na Aleppo a jeho okolí. Cílem byly oblasti ovládané povstalci, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. Zdravotníci informovali, že nálety zasáhly a těžce poškodily dvě nemocnice ve východním Aleppu. O život přišli dva pacienti. Nálety zasáhly i severosyrskou povstaleckou vesnici Chán Túmán, která se nachází jižně od Aleppa. Podle syrského vojenského zdroje v ní byly zničeny obrněné vozy a další automobily, z nichž některé byly vybaveny kulomety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské Aleppo opět terčem bombardování. Vojenské letouny intenzivně útočily na povstalecké části města | Foto: Reuters

Oblasti Aleppa ovládané vzbouřenci se od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem, opakovaně staly terčem náletů syrského režimu.

Nálety ve středu podle zdrojů zahraničních agentur těžce poškodily dvě nemocnice na východě města a připravily o život dva pacienty. Ostatní ze zasažených zdravotnických zařízení byli převezeni do další nemocnice.

„Vojenské letouny letěly nad námi a začaly kolem čtvrté hodiny ráno vypouštět rakety přímo na nemocnici," řekl agentuře Reuters radiolog z jedné aleppské nemocnice. „Na pacienty na jednotce intenzivní péče padaly trosky," dodal.

V Aleppu je to horší než na jatkách, reagoval Pan Ki-mun

Poškozeny byly nemocnice M1 a M10, které patřily mezi osm fungujících zdravotnických zařízení ve východním Aleppu. Budovy zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Syrští opoziční aktivisté jsou přesvědčeni, že útoky byly úmyslné, protože vládní vojáci vědí, kde se nemocnice nacházejí.

Na zprávu o zásahu nemocnic zareagoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Aleppu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," prohlásil v New Yorku šéf OSN.

Nálet podle zpravodajské agentury Reuters zasáhl i pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní obyvatelé do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva, která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, tam zahynulo nejméně šest lidí. V oblasti dochází na několika frontách rovněž ke střetům mezi pozemními jednotkami syrské armády a povstaleckými bojovníky.

Syrská armáda útočí na Aleppo ze čtyř stran, WHO vyzvala k vytvoření humanitárních koridorů

Číst článek

Francouzská diplomacie usiluje v Radě bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce k zastavení palby v syrském Aleppu. Řekl to ve středu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Každou zemi, která bude proti rezoluci, bude podle něj možné považovat za spoluodpovědnou za tamní válečné zločiny.

„Krutost útoků v posledních dnech, systematické bombardování Aleppu, útoky na nemocnice a humanitární konvoje - to vše vyvolává mezinárodní pohoršení. To vše potvrzuje, že syrský režim za podpory Ruska a Íránu je v totální válce proti svému lidu," citovala šéfa francouzské diplomacie agentura AFP.

Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Aleppo, které mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to ve středu řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Kerry Lavrovovi řekl, že Rusko je zodpovědné za používání zápalných a těžkých bomb v městské oblasti. Vyjádřil také vážné znepokojení ohledně syrských a ruských útoků na nemocnice, zásoby vody a další civilní infrastruktury v Aleppu, řekl Kerryho mluvčí John Kirby.

Šéf americké diplomacie zdůraznil, že Spojené státy se chystají pozastavit americko-ruskou bilaterální angažovanost v Sýrii i navrhované partnerství obou zemí v boji proti terorismu. A to pokud „Rusko nepřijme okamžité kroky k ukončení útoku na Alepp a neobnoví příměří".

Muži prochází nálety poničeným Aleppem | Foto: Reuters

Syrské vládní síly za pomoci ruských letounů zesílily od minulého týdne útoky na bašty ozbrojené opozice v Aleppu. Různé zdroje hlásí civilní oběti včetně dětských. V Radě bezpečnosti OSN se jedná o rezoluci, která by v Aleppu nařídila klid zbraní.

Někteří západní činitelé jsou přesvědčeni, že v Aleppu dochází k válečným zločinům. Rusko má však v Radě bezpečnosti právo veta a tvrdí, že syrská vláda má právo se bránit proti ozbrojené vzpouře.

„Právě teď navrhujeme jednání o rezoluci k zastavení palby v Aleppu. Tato rezoluce přiměje každého, aby čelil své odpovědnosti: ti, kteří rezoluci neodhlasují, riskují, že budou odpovědni za spoluúčast za válečné zločiny," uvedl Ayrault ve francouzském parlamentu.

Některé aleppské ulice jsou zcela zavaleny sutí, mezi mrtvými se podle zdravotníků nachází i ženy a děti. | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme