Krvavý atentát v Jeruzalémě

Výbuch v pizzerii si podle dosavadních údajů vyžádal nejméně 18 obětí a více než 90 zraněných. Na svědomí ho má sebevražedný útočník náležející k militantní palestinské Organizaci islámské svaté války za osvobození Palestiny Islámský džihád.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník vtrhl do pizzerie na rušné jeruzalémské třídě, kde pak nálož upevněnou na svém těle odpálil. Podomácku vyrobená výbušnina obsahovala mnoho hřebíků, což kromě rozmetaného skla z výloh přispělo ke zranění tolika lidí v tak širokém okruhu. Jde o nejkrvavější atentát od zahájení násilností před desíti měsíci.

Vzápětí přišly informace o druhém výbuchu. Podle izraelské policie to však byl naštěstí jen falešný poplach. Mělo jít o detonaci na centrálním autobusovém nádraží - šlo ale jen o prasklou pneumatiku jednoho z vozidel.

V prvních reakcích na útok se obě strany vzájemně obvinily z odpovědnosti. Palestinci vraždění označili za přirozenou reakci na izraelské útoky zaměřené proti příslušníkům palestinských militantních organizací. Izraelci zase slíbili, že Palestinci za dnešní útok draze zaplatí. Armádní velení se už sešlo s ministrem obrany Benjaminem Ben Eliezerem, aby se poradilo o odvetném úderu. Poté se také sešel izraelský bezpečnostní kabinet.

Po dnešním sebevražedném bombovém útoku mladého Palestince v centru Jeruzaléma se dá očekávat razantní odpověď izraelské strany. Zpravodajské televizní stanici BBC to potvrdil poradce izraelského premiéra Šarona Dore Gold.

Palestinský vůdce Jásir Arafat atentát ostře odsoudil. Zároveň vyzval Izrael k vydání společného prohlášení o zastavení násilí na základě příměří. Americký prezident George Bush požaduje po Arafatovi, aby zatknul osoby, které nesou za pumový atentát v Jeruzalémě odpovědnost. Bush také zdůraznil, že Arafat musí přistoupit k rozhodným opatřením, která by v budoucnu podobným útokům zabránila.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme