Krvavý atentát v Jeruzalémě

Evropská unie a Spojené státy společně vyzvou Izrael k okamžitému zastavení vojenských akcí proti Palestině. Obě strany by se měly vrátit k jednacímu stolu. Mezitím však v sobotu večer spáchal sebevražedný útočník atentát v kavárně v západní části Jeruzaléma, která se nachází jen několik stovek metrů od rezidence izraelského premiéra Ariela Šarona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zadržení Palestinci | Foto: ČTK/AP

Izraelský státní rozhlas zatím hovoří o devíti mrtvých a desítkách zraněných. Pumový útok následoval necelou hodinu poté, co nejméně tři palestinští ozbrojenci začali střílet po lidech v severoizraelském městě Netanja. Při tomto prvním útoku bylo zraněno nejméně 42 osob. Krvavá sobota si na obou stranách vyžádala zatím deset mrtvých a přes sto zraněných.

Palestinská tajná služba mezitím oznámila zadržení Majdího Rimávího, který je označován za hlavního organizátora vraždy izraelského ministra Rehavama Zeeviho loni v říjnu. Zatčení pachatelů je podmínkou Izraele k ukončení blokády palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu, která trvá od 3. prosince.Arafatovi v opuštění Ramalláhu brání izraelské tanky rozmístěné kolem jeho sídla. Izraelská oficiální místa zatím na informaci o zadržení Rimávího nereagovala.

Jak z Tel Avivu hlásí spolupracovník ČRo 1 - Radiožurnálu Michal Kotyk, pod dojmem posledních tragických hodin se americký prezident rozhodl vyslat Athony Zinniho opět na Blízký Východ. Jeho úkolem je přesvědčit premiéra Ariela Šarona, aby opustil od dalších vojenských akcí. Tentokrát může americká politika počítat s plnou podporou Evropské unie, která žádá okamžitý klid zbraní. Izraelský premiér však zůstává neoblomný a prohlašuje, že je ochotný okamžitě vyjednávat s autonomní vládou Jásira Arafata. V žádném případě ale pozastavit akce proti radikálním palestinským skupinám. Ty se většinou skrývají v utečeneckých táborech, které jsou proto cílem izraelských útoků.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kotyk: Blízkovýchodní situace

Mezitím nejméně 38 osob zranila skupina palestinských ozbrojenců, která začala ze dvou různých míst střílet do kolemjdoucích v izraelském přímořském letovisku Netanja. Informaci přinesl izraelský rozhlas. Policie údajně tři ozbrojence zastřelila, čtvrtého, který je na útěku, stíhá. K útoku se telefonicky přihlásila ozbrojená složka hnutí Fatah předsedy palestinské autonomie Jásira Arafata, Brigády mučedníků od Al-Aksá.

Podle lékařů je nejméně šest osob v kritickém stavu. Incident se odehrál krátce po skončení sabatu, kdy bývá centrum města zaplněno lidmi. Sabat v Izraeli trvá od pátečního do sobotního západu slunce.

Muže, který se pokládá za hlavního organizátora vraždy izraelského ministra Zeeviho, mají Palestinci. Jeho zadržení dnes oznámila palestinská tajná služba. Zatčení organizátorů vraždy Rehavama Zeeviho bylo podmínkou Izraele, aby ukončil blokádu palestinského vůdce Jásira Arafata v jeho sídle v Ramalláhu. Oznámení o zatčení přišlo krátce před ohlášeným příjezdem blízkovýchodního zmocněnce amerického prezidenta Anthonyho Zinniho. Izraelská oficiální místa zatím nereagovala.

Více než 600 Palestinců za 24 hodin zatkli izraelští vojáci při dalších raziích v uprchlickém táboře Tulkarm. Tábor na západním břehu Jordánu izraelská armáda okupuje od čtvrtka. Vojáci hledají ozbrojené Palestince, kterých se prý v táboře ukrývají stále ještě stovky. Při pátečních raziích v táboře Tulkarm a jeho okolí zemřelo sedm Palestinců a jeden izraelský voják.

Ráno izraelská armáda zaútočila ze vzduchu také na města Nábulus na západním břehu Jordánu a Chán Júnis v jižní části pásma Gazy.

Milan Kopp, Jitka Malá, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme