Krym bychom hájili i jadernými zbraněmi, přiznal Putin v dokumentu

Rusko prý bylo a je připraveno hájit své právo na Krym i pomocí jaderných zbraní. V televizním dokumentu Krym – Cesta do vlasti to řekl ruský prezident Vladimir Putin. O připojení strategicky důležitého ukrajinského poloostrova k Rusku rozhodli obyvatelé Krymu v kontroverzním referendu přesně před rokem. Dvě a půl hodiny dlouhý snímek odvysílala v předvečer výročí ruská televize televize Rossija 1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Vybudovali jsme z Krymu pevnost, protože jsme nevěděli, co můžeme od Západu čekat,“ zdůvodnil Vladimir Putin rozhodnutí bránit Krym veškerými prostředky včetně jaderných zbraní.

„Byli jsme odhodláni to udělat. Otevřeně jsem západním kolegům řekl, že Krym je naše historické území, kde žijí ruští lidé, kteří se ocitli v nebezpečí a my je nemůžeme nechat napospas,“ řekl dále ruský prezident. Pro výstrahu proto nechal rozmístit na Krymu rozmístit raketové systémy Bastion.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dokumentu Krym – Cesta do vlasti mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

I s ročním odstupem si Putin podle svých slov za rozhodnutím stojí. „Nikdy bych to neudělal, kdybych si nemyslel, že jsme povinni se tak zachovat,“ odpověděl ruský prezident na otázku režiséra snímku Andreje Kondrašova.

Putin dodal, že z perspektivy ročního odstupu a ve světle krvavého konfliktu v Donbasu zachránilo jeho rozhodnutí životy mnoha obyvatel Krymu.

Komentátor Českého rozhlasu a odborník na Rusko Libor Dvořák hodnotí dokument, kde kromě Putina mluví i další politici, jako profesionální práci s působivými záběry, plnící však také propagandistické účely.

„Je to voleno tak, aby to zejména v domácím prostředí působilo přesvědčivě a věrohodně. Já si myslím, že pro to ruské publikum to věrohodné a působivé je. My, co se na to díváme jinýma, mnohem kritičtějšíma očima, tak bychom tam samozřejmě našli spoustu vší,“ podotkl Dvořák.

Krym | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme