Na severu Krymu vybuchl ruský muniční sklad a hoří tam trafostanice. Podle Kremlu nejsou vážně zranění

Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym v úterý ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské tiskové agentury. Podle agentury TASS vybuchl bývalý statek, který armáda používala jako muniční sklad. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ve skladu vypukl požár. Agentura RIA Novosti s odvoláním na místní úřady informovala o explozi, která způsobila požár transformační stanice ve městě Džankoj. Příčiny výbuchů zatím nejsou známé.

Moskva/Kyjev (Aktualizováno: 10:02 16. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym v úterý ráno otřásly výbuchy

Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym v úterý ráno otřásly výbuchy | Zdroj: Reuters

Jeden z předáků krymských Tatarů podle ukrajinských médií tvrdí, že exploze v muničním skladu jsou výsledkem přesného zásahu ukrajinských sil. Detonace si podle šéfa proruské krymské správy vyžádaly dva zraněné.

Byl to vojenský útok, míní o explozi na Krymu bývalý náčelník generálního štábu Šedivý

Číst článek

Výbuch munice si podle agentury TASS vyžádala evakuaci obyvatel nedaleké vesnice Majskoje. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že požár skladu nezpůsobil nikomu vážná zranění.

„V tuto chvíli detonace pokračují. Jsou dva zranění mezi civilisty, jejich životy nejsou v ohrožení. Pokračuje evakuace obyvatel, kvůli bezpečnosti lidi odvážejí za pětikilometrovou zónu (okolo skladu),“ uvedl šéf okupovaného Krymu Sergej Aksjonov podle agentury Interfax.

Podle serveru Kryminform byl jeden ze zraněných hospitalizován, jeho zranění lékaři označují za středně těžká, druhý člověk byl zraněn lehce a ošetřili jej na místě.

S 38 000 obyvateli patří Džankoj k větším městům na severu Krymu. Není jasné, zda požár trafostanice narušil dodávky proudu ve městě.

Jeden z exilových vůdců krymských Tatarů Refat Čubarov na sociálních sítích napsal, že místní obyvatelé hlásí „přesný zásah do vojenské jednotky Rusů“, a později upřesnil, že „zasažen byl muniční sklad“ a „výbuchy jsou slyšet daleko ve stepi“.

„Pro připomenutí: Krym jako normální země je o Černém moři, horách, rekreaci a turistice, ale Krym okupovaný Rusy je o explozích skladů a vysokém riziku smrti pro vetřelce a zloděje,“ napsal na twitteru poradce Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře.

Na adresu výbuchů dodal v narážce na oficiální ruský cíl „demilitarizovat“ Ukrajinu, že jde o „demilitarizaci v praxi“.

Morning near Dzhankoi began with explosions. A reminder: Crimea of normal country is about the Black Sea, mountains, recreation and tourism, but Crimea occupied by Russians is about warehouses explosions and high risk of death for invaders and thieves. Demilitarization in action.

08:14 – 16. 08. 2022

865 5699

Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saky na Krymu. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. Kyjev odmítl, že by na základnu zaútočil. Podle satelitních snímků, které zveřejnila společnost Planet Labs, výbuch poškodil letadla i letištní infrastrukturu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme