Bývalý ukrajinský ministr chtěl o Krym rozpoutat válku. Politici se ale obávali osudu Gruzie, tvrdí

Admirál Ihor Teňuch, který v roce 2014 byl krátce ukrajinským ministrem obrany, ve výpovědích v případu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče uvedl, že byl připraven rozpoutat válku o Krym, ale politici z rady národní bezpečnosti a obrany nechali ukrajinské jednotky stáhnout z poloostrova bez toho, aby se postavily ruským vojskům na odpor. Výňatky z admirálova svědectví zveřejnil Janukovyčův obhájce.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci během nácviku na Den nezávislosti v Kyjevě

Ukrajinští vojáci během nácviku na Den nezávislosti v Kyjevě | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Admirál byl ministrem od 27. února do 25. března 2014. Rusko poloostrov anektovalo po obsazení ruskými vojsky a mezinárodně neuznávaném referendu. Ukrajinské posádky na poloostrově byly zablokovány ruskými vojáky v neoznačených uniformách. Na konci března směli ukrajinští vojáci z poloostrova odejít s částí techniky. Podle Kyjeva se na Ukrajinu vrátily asi čtyři tisícovky vojáků, dalších 11 000 se rozhodlo na poloostrově zůstat.

Rusové posilují armádu na Krymu. Na anektovaný poloostrov poslali protiraketový systém

Číst článek

Exministr při výslechu uvedl, že na zasedání rady národní bezpečnosti a obrany 23. března 2014 rezolutně navrhl pokusit se o průlom k obklíčeným posádkám na Krymu. Ale tehdejší šéf prezidentské kanceláře Serhij Pašinskij prohlásil, že je nutné vyslechnout názor i dalších členů rady. Podle admirála následně vystoupil nynější ministr obrany Stepan Poltorak, který prý navrhl, aby se ukrajinské jednotky „s hrdě vztyčenými prapory“ stáhly z Krymu.

Sám Poltorak mezitím tuto verzi popřel: na rozhodování o stažení z Krymu se nepodílel, nebyl tou dobou ani členem rady. Protokol s admirálovou výpovědí podle něj svědčí jen o tom, že Teňuch „byl tak vyděšený, že si neuvědomoval, kde je a co je“ - natolik jsou jeho tvrzení nemístná.

Proti tomu, aby se o Krym bojovalo, se podle admirála na vzpomínaném jednání rady ostře ohradila expremiérka Julija Tymošenková, kterou podpořil tehdejší premiér Arsenij Jaceňuk. Tymošenková prý argumentovala, že admirál nechápe situaci, že vyprovokuje Rusko k válce jako gruzínský prezident Michail Saakašvili, který prohrál boj o provincie ovládané separatisty, a že se nelze zajímat jen o Krym a opomíjet Ukrajinu jako celek.

Ministerstvo stoplo nový školní atlas. Ukazovalo území takzvaného Islámského státu i Krym anektovaný Ruskem

Číst článek

„Nemáme právo opakovat jeho (Saakašviliho) chyby. Ani jeden tank nesmí vyjet z kasáren, ani jeden voják se nesmí chopit zbraně, protože to bude znamenat porážku,“ varovala Tymošenková podle admirála. Jaceňuk pak podle něj shodil ze stolu i admirálovy návrh vyslat na Krym vládní komisi. Ministr také marně navrhoval rozmístit vojska na východu Ukrajiny, kde následující měsíc vypukl konflikt s proruskými separatisty.

Teňuch nezískal pro své návrhy podporu, a tak na protest proti vzdání se Krymu bez boje odstoupil.

Anexi Krymu ukrajinští vojáci prakticky nekladli odpor, vše se odehrálo téměř bez krveprolití. Janukovyč, který v únoru 2014 utekl do Ruska, je v Kyjevě souzen v nepřítomnosti za vlastizradu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme