Krymští Tataři protestovali proti ruským represím. Bezpečností složky zatkly přes 50 účastníků

Na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym zadržely ruské bezpečnostní složky během sobotního protestu přes 50 krymských Tatarů, informovala v neděli tisková agentura DPA. Proti některým zadrženým byla použita hrubá síla, upozornili svědci z místa a ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti zatčení pěti krymských Tatarů se protestovalo v neděli v Kyjevě | Foto: Anadolu Agency | Zdroj: Reuters

Ukrajinský poloostrov Krym anektovalo v roce 2014 Rusko. Západ tento krok odsoudil a uvalil na Moskvu ekonomické sankce. Proti připojení území k Rusku se stavěla také menšina krymských Tatarů. Někteří její příslušníci posléze zažili represe ze strany ruských úřadů.

Asi šedesát krymských Tatarů v sobotu protestovalo před budovou ruské tajné služby FSB v krymském městě Simferopolu proti domovním prohlídkám a zatýkáním ze strany ruských úřadů. Reagovali tak na akci ruských bezpečnostních složek, které v pátek a v sobotu zadržely pět krymskotatarských aktivistů a u jednoho z nich doma provedli razii. Mezi těmito pěti zadrženými byl Nariman Dželjal, místopředseda medžlisu, neoficiálního parlamentu krymských Tatarů.

Pořádkové složky protest rozehnaly a většinu lidí pozatýkaly. Část lidí byla již propuštěna, uvedla stanice Current Time Svobodné Evropy. Někteří ze zatčených byli obviněni z neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

Protestující drželi příslušníci bezpečnostních složek až šest hodin a dvakrát musela být přivolána sanitka, když se některým z nich udělalo kvůli hrubým zásahům špatně, informoval svědek z místa.

Denisovová požádala mezinárodní společenství, aby vyvinulo na Rusko tlak, aby ukončilo pronásledování krymských Tatarů. Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na twitteru k propuštění všech zadržených.

OSN nedávno obvinila Moskvu ze svévolného zatýkání a provádění razií u představitelů krymskotatarských náboženských společenství, z nichž některá ruské úřady zakázaly.

Asi 80 krymských Tatarů bylo z různých důvodů odsouzeno a 15 krymskotatarských aktivistů se pohřešuje, udává Amnesty International. Dříve krymští Tataři představovali asi 15 procent obyvatel poloostrova, od roku 2014 jich ale z něho odhadem 30 000 odešlo, uvádí agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme