Útočit mohl po konfliktu s učiteli. Vyšetřovatelé sestavují psychologický profil střelce ze školy na Krymu

Agentura Interfax s odvoláním na nejmenované zdroje napsala, že se student čtvrtého ročníku Vladislav Rosljakov mohl k zoufalém činu rozhodnout kvůli konfliktům s učiteli. Podle vedení střední technické školy v Kerči ale mladík předtím žádné kázeňské problémy neměl. Ruští vyšetřovatelé mezitím sestavují psychologický portrét osmnáctiletého mladíka.

Kerč (Krym, Ukrajina) (Aktualizováno: 11:48 18. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při výbuchu v budově polytechnické školy v přístavním městě Kerč na Ruskem anektovaném Krymu zemřelo nejméně 18 lidí a 40 se zranilo. | Zdroj: Reuters

I přes zprávu agentury Interfax nejsou motivy úplně jasné. Podle dosavadních zjištění Vladislav Rosljakov útok provedl sám a pak spáchal sebevraždu.

Mladík byl podle dostupných informací spíše tichý a se spolužáky se moc nebavil. 8. září získal povolení držet loveckou zbraň, kterou si hned opatřil i s velkou zásobou munice. Pušku i náboje našla policie na místě masakru.

Představitel Krymu Sergej Aksjonov uvedl, že Rosljakov podle jeho informací jednal sám.

Celkem zahynulo 20 lidí, ale v seznamu je uvedeno jen 19. Jméno útočníka, který spáchal sebevraždu, nebylo zařazeno,“ napsala agentura TASS. Mezi oběťmi je 14 studentů, deset chlapců a čtyři dívky. Šest těchto obětí bylo nezletilých, nejmladší se narodily v roce 2003, dodal TASS.

Deset studentů po operaci

V nemocnicích zůstává 44 pacientů: stav 34 raněných je považován za středně závažný, sedm jich je v krajně vážném stavu a tři ve vážném.

Ještě ve středu večer se uvádělo, že na jednotkách intenzivní péče je deset studentů, z toho polovina v bezvědomí. Všichni podstoupili operaci, uvedl server Newsru.com.

Do Kerče přiletěla ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová, která oznámila, že prvních deset zraněných - osm dětí a dva dospělé - převezou letadla ministerstva obrany na specializované kliniky do Moskvy. Mnozí mají zranění způsobená výbuchem podomácku vyrobené bomby, naplněné kovovými kuličkami, kterou pachatel umístil ve školní jídelně.

Z terorismu hromadná vražda

Úřady nejdřív incident označily za teroristický útok, poté ho překvalifikovaly na hromadnou vraždu.

Bomba podle vyšetřovatelů explodovala, když útočníkovi v brokovnici došly náboje. Podle nepotvrzených zpráv byl Rosljakov legálním držitelem lovecké pušky. Trestán nikdy nebyl.

Předpokládaného pachatele se podle mluvčí vyšetřovatelů Svetlany Petrenkové podařilo identifikovat za pomoci záběrů videokamer. „Jeho mrtvé tělo se střelným zraněním se našlo v jedné z místností školy,“ uvedla policejní mluvčí.

„Vyšli jsme na vnitřní dvůr školy a za minutu vše vybouchlo. Všude lítalo sklo, střílelo se. Utíkala jsem a viděla jsem, jak kluci padají, a krev stříká. Svou kamarádku Dášu jsem už neuviděla,“ popsala studentka Margarita podle serveru Newsru.com.

Na Krymu od středy platí třídenní smutek. Ve škole a jejím okolí pokračují v práci vyšetřovatelé, ale nedaleko vznikl improvizovaný památník, kam lidé přinášejí květiny a dětské hračky, scházejí se studenti, přátelé obětí a učitelé, napsal list Kommersant.

Martin Dorazín, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme