Ruští potápěči prověřují škody po výbuchu na Kerčském mostě, provoz je částečně obnoven

Ruští potápěči v neděli na Kerčském mostě, který spojuje Rusko s okupovaným Krymským poloostrovem, prověřují škody po sobotním výbuchu. Rusko za explozi vinu zatím nikomu nepřipisuje, zástupci Ukrajiny sice poškození symbolu ruské anexe ostrova vítají, ale k odpovědnosti se nepřihlásili. Informovala o tom agentura Reuters. Po explozi a požáru několika cisteren se na mostu zřítila část vozovky.

Krym (Aktualizováno: 12:05 9. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek ukazující kouř stoupající z požáru na Kerčském mostě

Satelitní snímek ukazující kouř stoupající z požáru na Kerčském mostě | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Potápěči začali pracovat v šest hodin místního času (5.00 SELČ), uvedl ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Podrobnější ohledání části nad vodou by mělo být dokončeno ještě během neděle.

Z Ruska zní hysterický nářek, říká zpravodaj Dorazín. Kerčský most je jedno z nejstřeženějších míst v Rusku

Číst článek

„Situace je zvládnutelná, je nepříjemná, ale ne fatální,“ řekl novinářům šéf ruské správy poloostrova Krym Sergej Aksjonov. „Samozřejmě, že se spustily emoce a je tu zdravá touha po pomstě,“ dodal.

Poloostrov má podle něj zásoby pohonných hmot na měsíc a potravin na více než dva měsíce. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly na jihu Ukrajiny mohou být „plně zásobovány“ prostřednictvím nynějších pozemních a námořních tras.

Kerčský most je podle Reuters hlavní dopravní tepnou pro ruské síly, které kontrolují většinu jihoukrajinské Chersonské oblasti, a pro ruský námořní přístav Sevastopol. „Zachovejte klid. Nepropadejte panice,“ vzkázal tamní gubernátor místním obyvatelům.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podepsal dekret, který nařizuje přísnější zabezpečení mostu i infrastruktury zásobující Krym elektřinou a zemním plynem, a nařídil incident vyšetřit.

„Lze si představit, že Rusové most mohou obnovit, ale nemohou ho bránit, když prohrávají válku,“ konstatoval politický analytik James Nixey z britského institutu Chatham House.

Obnovený provoz

Provoz po jedné větvi poškozeného mostu Rusko částečně obnovilo, smí jím projíždět jen osobní auta. „Kerčský most funguje v omezeném režimu. Na most nepouštějí nákladní auta, která musejí počkat, až se podaří obnovit trajektovou dopravu mezi kontinentem a Krymským poloostrovem,“ popisuje situaci zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín. 

List The New York Times s odvoláním na nejmenovaného, vysoce postaveného ukrajinského představitele uvedl, že sobotní explozi zorganizovaly ukrajinské tajné služby.

Požár na Kerčském mostu je uhašen. Škody Rusům znemožní přesun do okupovaných oblastí

Číst článek

Podle zdroje amerického deníku vyslaly na most nákladní vůz s nastraženou bombou, což odpovídá oficiální verzi, kterou po explozi zveřejnily ruské úřady. Rusko oficiálně zodpovědnost Ukrajině nepřisoudilo, Kyjev se rovněž k odpovědnosti nepřihlásil. 

S vlastní teorií o viníkovi přišel poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, který nejprve na twitteru varoval, že výbuch na Kerčském mostě je teprve začátek, následně ale útok komentoval slovy, že exploze byla výsledkem ruského vnitřního boje o moc mezi ruským ministerstvem obrany a tajnou službou FSB. Za útok jsou podle této verze zodpovědní sami ruští vojáci.

Nabízejí se i další teorie o příčině výbuchu. Penzionovaný expert na výbušniny z britské armády serveru BBC řekl, že exploze mohla být způsobená útokem „zpod mostu“.

„Verze s nákladním vozem dává smysl, protože řeší problém dovozu velkého množství výbušnin,“ domnívá se naopak izraelský vojenský expert David Gendelman.

Nový velitel

Incident podle analytiků amerického Institutu pro studium války způsobí jen krátkodobý výpadek v zásobování, pravděpodobně však posílí logistické problémy Ruska.

„Dokud nebude opraven, omezí zřícený pruh silničního mostu přesuny ruské armády, a některé ruské jednotky se proto budou po určitou dobu muset spoléhat na trajekty. Ruské síly budou mít pravděpodobně stále možnost přepravovat těžkou vojenskou techniku po železnici. Ruští představitelé však podle všeho posílí bezpečnostní kontroly všech vozidel cestujících přes most, což způsobí další zpoždění při přesunu ruského vojenského vybavení, personálu a zásob na Krym," píše v analýze Institut pro studium války.

Podle amerických analytiků Kreml pravděpodobně vinu za nedostatečnou ochranu mostu i jiné neúspěchy své armády svalí na ruské ministerstvo obrany, a odvrátí tak rozhořčení Rusů od prezidenta Vladimira Putina. 

Příhoda: Anexe Krymu se obešla bez velkých obětí. Teď na Rusy dopadají důsledky války a mobilizace

Číst článek

Ruský resort obrany v sobotu jmenoval nového velitele zodpovědného za ruské síly nasazené na Ukrajině. K incidentu na Kerčském mostě se dosud nevyjádřil, je možné, že tak činí z nařízení Kremlu.

Ruskojazyčný server BBC připomněl, že most je přísně střežený ze vzduchu, země i moře a je 24 hodin pod dohledem kamer a dalších bezpečnostních systémů, ruských vojáků, zpravodajských služeb i speciálních jednotek ruské Černomořské flotily.

Na Kerčském mostě se v sobotu ráno po požáru cisteren zřítila část vozovky. Oheň podle ruského protiteroristického výboru způsobil výbuch bomby nastražené v autě, v sobotu dopoledne se jej podařilo uhasit. Ruské úřady zatím potvrdily tři oběti. 

ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme