'Ku-klux-klan a neonacisté jsou odporní.' Trump odsoudil bělošské extremisty a rasismus označil za zlo

Americký prezident Donald Trump v pondělí po intenzivním veřejném nátlaku, včetně politiků z řad opozičních demokratů a vládních republikánů, ostře odsoudil bělošské extremisty, kteří mají na svědomí víkendové násilnosti ve virginském Charlottesville. Pachatelé rasistických útoků budou podle něj postaveni před soud.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters, Reuters

Trump zdůraznil, že nenávist a bigotnost nemají ve Spojených státech žádné místo. „Rasismus je zlo a ti, kteří způsobují násilí v jeho jménu, jsou zločinci, stejně jako Ku-klux-klan, neonacisté, zastánci bělošské nadvlády a další nenávistné skupiny, které odporují všemu, co je nám Američanům drahé," prohlásil Trump podle agentury Reuters z Bílého domu.

„Jak už jsem řekl mnohokrát, ať už máme jakoukoliv barvu kůže, všichni se zodpovídáme stejným zákonům, všichni salutujeme jediné vlajce a všechny nás vytvořil jediný všemocný bůh,“ dodal.

Vůz v davu a zřícený policejní vrtulník. Při nepokojích ve Virginii zemřeli nejméně tři lidé

Číst článek

Šéf Bílého domu také uvedl, že FBI prověří každého, kdo se při sobotní demonstraci a protestech choval násilně a extremisticky. Agenti teď vyšetřují Jamese Fieldse, který autem najel do skupiny odpůrců pravicových extremistů a zabil jednu ženu.

Trump čelil ostré kritice za to, že v první reakci označil za viníky nepokojů „mnoho stran" a neukázal prstem přímo na bělošské radikály, ačkoli to učinilo mnoho republikánských zákonodárců a také činitelé v samotném Bílém domě.

Trump také slíbil, že federální bezpečnostní složky budou mít dostatek peněz na obranu a ochranu amerických občanů.

Násilí v pondělí odsoudila také OSN. „Jsme proti rasismu a bigotnosti," řekl její mluvčí Farhán Hak z Pákistánu. „Domníváme se, že v našich společnostech nesmí existovat místo pro násilný rasismus, antisemitismus, xenofobii a diskriminaci, které jsme viděli v posledních dnech v Charlottesville ve Virginii," dodal.

Marie Štenglová, Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme