Kuba a USA válčí v Havaně vánoční výzdobou

Spojené státy a Kuba vyjádřily vzájemnou nevraživost i obrazově. Americká zájmová mise v Havaně zakomponovala do své vánoční výzdoby číslici 75, která symbolizuje počet disidentů uvězněných režimem Fidela Castra. Kubánci reagovali billboardy ukazujícími týraní iráckých vězňů Američany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká vánoční výzdoba v Havaně

americká vánoční výzdoba v Havaně | Zdroj: ČTK

Kubánci neuspěli se žádostí, aby Američané provokativní vánoční výzdobu odstranili. Američtí diplomaté v Havaně odmítají i nadále výzvy kubánské vlády demontovat dekorace, mezi nimiž nechybí obří sněhulák, Santa Claus a plno světel omotaných kolem palem.

Castrův režim ale nejvíce irituje číslice 75, která symbolizuje počet uvězněných disidentů. Spor se ještě vyhrotil prohlášením mluvčího amerického ministerstva zahraničí Richarda Bouchera, který řekl, že znak solidarity s lidmi bojujícími za svobodu a demokracii neodstraní Američané ani po svátích.

A tak sáhla Kuba k odvetě stejného ražení a umístila na druhé straně silnice velké plakáty s fotografiemi ponížených a zkrvavených iráckých vězňů ve věznici abú Ghrajb. Doplňuje je dokonce hákový kříž a nápis "fašisti".

protiamerický billboard v Havaně | Foto: ČTK

Washington považuje komunistický režim v Havaně za nepřátelský a nespokojí se s propuštěním jen části disidentů. Američtí ani kubánští oficiální činitelé nechtějí přestřelku vedenou v Havaně nediplomatickými prostředky nijak komentovat.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme